inspiracje, mapy
Leave a comment

Rozkochaj się w mapach

 

Czy pamiętacie kalendarze, w których na ostatniej stronie pojawiała się geograficzna mapa świata, a dodatkowo, najczęściej na samym początku mapa Polski (także ta z 49 województwami)? Od tych właśnie map zaczęła się moja pasja do kartografii, która ewoluowała w miłość do podróży. Obecnie na rynku możemy znaleźć tysiące atlasów, map, planów, w najprzeróżniejszych formach. W tym wpisie chciałam Was zainteresować 5 pozycjami, które mogą rozpocząć piękną przygodę ze światem, a tych opornych na geograficzną wiedzę, podniosą na duchu. Wszak czytanie mapy może być wciągające, nawet jeśli nie cierpimy przeliczania skali, a podawanie współrzędnych geograficznych znamy tylko z internetowych wyszukiwarek.

  1. MAPY – POMARAŃCZOWA WERSJA LIMITOWANA

Ten obrazkowy atlas świata jest produktem idealnym. Książkę (a raczej księgę) sprezentowałam już kilku małym (miłym) dzieciom, a w tym roku także sobie. Po raz kolejny wydawnictwo Dwie Siostry wypuściło na rynek dzieło o szacie graficznej, która zachwyci dorosłych i zainteresuje dzieci. Każda strona przedstawia mapę danego kraju z ilustracjami opowiadającymi o kulturze, historii, zabytkach, lokalnych przysmakach czy przyrodzie danego państwa. Krótkie hasła i przystępne ciekawostki zapadają w pamięć, a kolorystyka cieszy oko. Godzinami możemy przeglądać mapy danego kontynentu, tworzyć ciekawe historie na bazie ilustracji, a następnie wybrać swoje ulubione plansze i wracać do nich, leżąc w wygodnej pozycji na podłodze. Myślę, że „Mapy” mogą być też idealnym materiałem do nauki. Taki atlas świata powinna posiadać każda szkoła. Wersja pomarańczowa, limitowana, którą udało mi się dorwać, jest wzbogacona o 16 dodatkowych map. Musicie również wiedzieć, że MAPY to pozycja, która znalazła się na liście sześciu najpiękniejszych graficznych książek dla dzieci The New York Times i jest dostępna w kilkunastu wersjach językowych.

mapy_mizielinscy_dwie_siostry_atlas

mapy_mizielinscy_atlas_swiata_dla_dzieci

mapy_mizielinscy_dwie_siostry_atlas_dla_dzieci

mapy_mizieliscy_dwie_siostry_wydawnictwo

mapy_mizieliscy_atlas_dwie_siostry

  1. MAPA KOLOROWANKA I MAPA ZDRAPKA

To dopiero jest frajda! Mapa kolorowanka występuje w wersji XXL i już po rozłożeniu robi ogromne wrażenie. Jeszcze większe zaskoczenie pojawia się w momencie uzupełniania konturów odwiedzonych państw kolorem. Wyobraźcie sobie, że po rozpakowaniu walizek z każdej kolejnej podróży, biegniecie do mapy, wybieracie ulubioną kredkę i kolorujecie odwiedzone państwo. Po kilku latach, na ścianie można podziwiać prawdziwe dzieło sztuki. Mapa jest na tyle duża, że z łatwością znajdzie się miejsce na dodatkowe fotografie, małe pamiątki z podróży, naklejki, krótkie opisy, rysunki i co Wam jeszcze wpadnie do głowy. Zapewniam, że to idealny sposób na wciągnięcie kogokolwiek w „podróżniczą sektę”.

mapa_swiata_kolorowanka

mapa_atlas_swiat_kolorowanka

mapa_swiata_dla_dzieci

mapa_swiata_dla_dzieci

Podobnie jest z mapą zdrapkową – ta, ze względu na stonowaną, elegancką kolorystykę i dobre wykonanie spodoba się troszkę większym dzieciom, ale też dorosłym, którzy mogą ją wykorzystać jako element wystroju we własnym domu czy biurze. Wspomniane mapy możecie kupić m.in. w moim ulubionym sklepie arttravel.pl, specjalizującym się we wszelkich podróżniczych publikacjach. Znajdziecie tam również mapy, globusy, plany miast i materiały do nauki j. obcych.

scratch_the_wrold_mapa_zdrapkowamapa_zdrapka_scratch_the_world_map 

scratch_map_deluxe_mapa_zdrapka

Te elegancką mapę zdrapkową znajdziecie m.in w internetowym sklepie Ministerstwo Gadżetów

  1. GLOBUSY

To kolejny piękny i sprawiający mnóstwo radości gadżet. Polecam go wszystkim, którzy pracując wiele godzin w skupieniu przy komputerze, chcą na chwilę odpocząć i zrelaksować mózg. Wystarczy pokręcić parę razy globem, pojeździć palcem po mapie, odkryć nowe wyspy, nauczyć się nazw stolic państw Afryki (powraca wspomnienie kolokwium na studiach) i można wracać do pracy ze świeższym umysłem. Jeśli dodatkowo wybierzecie globus podświetlany – dosłownie cała kula ziemska będzie Wam rozjaśniać ciemne, zimowe wieczory.

globe_globus_mapa_swiata

globus_mapa_globe_atlas_swiat

Globus to również niezbędne narzędzie planowania kolejnych podróży. O wiele przyjemniej spierać się o kolejny kierunek przy pięknie wykonanej kuli z konturami państw, niż przy komputerowej mapie. W takim momencie jesteśmy pewni, że mamy cały świat na wyciągnięcie ręki.

globe_globus_mapa_swiata_atlas

globe_globus_mapa_swiata

  1. EXPLORER’S ATLAS

Niezwykłe projekty Explorer’s Atlas poznałam podczas jednego z warszawskich świątecznych jarmarków. I była to miłość od pierwszego wejrzenia. Poznajcie ludzi z pasją, którzy za pośrednictwem portalu Kickstarter (portal crowfundingowy, organizujący zbiórki pieniędzy na różnego rodzaju projekty) sprzedają wysmakowane, finezyjne i unikatowe mapy świata, jak i kontynentów, w różnych rozmiarach i formach. Tak jak w przypadku wydawnictwa Dwóch Sióstr, Explorer’s Atlas to coś więcej niż mapa. Znajdziecie tu ponad 1000 ciekawostek i inspirujących faktów na temat danego państwa. Z mapy dowiemy się m.in. że państwo Tajwan uznały oficjalnie tylko 22 kraje, większość niedźwiedzi polarnych żyje w Kanadzie, a 50% chrześcijan zamieszkujących Czad praktykuje poligamię. Ogromnym atutem map jest ich grafika, czyli zachwycający minimalizm. Zwłaszcza największej mapy świata, gdzie elegancki granat idealnie łączy się ze złotą czcionką opisów. Do tego oryginalna oprawa z lipowego drewna. Niestety za wyrafinowaną elegancją idą koszty. Najdroższa mapa świata z oprawą kosztuje 119 funtów, ale równie dobrze możemy zacząć od kunsztownych pocztówek, a o większe mapy zawnioskować przed kolejnymi urodzinami.

explorers_atlas_warsaw_poland_kickstarter

explorers_atlas_kickstarter

explorers_atlas_kenya_facts_warsaw

explorers_atlas_warsaw_poland_kickstarter

explorers_atlas_postcard_warsaw+poland

źródło: wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony kickstarter.com

  1. SERIA: PLANY WARSZAWY

Choć urodziłam i wychowałam się w Toruniu, a dla warszawiaków jestem najpospolitszym słoikiem, od sześciu lat staram się poznać miejsce, w którym żyję jak najlepiej i wciąż jestem go ciekawa. Dla rdzennych mieszkańców, ale także zwykłych zainteresowanych historią, prawdziwą gratką mogą okazać się plany stolicy wydawane przez Muzeum Warszawy. W grudniu 2016r. premierę miało już trzecie z kolei wydanie, publikujące plany Warszawy z początków XX w. Opracowany przez angielskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya, wydany w 1912r. plan niwelacyjny Warszawy (niwelacja to jedna z geodezyjnych metod pomiaru), to synteza ogromnych zmian, jakie miały miejsce na terenie miasta w trudnych czasach strącenia Warszawy z pozycji stolicy Królestwa Polskiego. Paradoksalnie, to właśnie w latach 1883-1915 w mieście nastąpił szalony rozwój infrastruktury: budowano nowe mosty, wytyczano ulice, projektowano parki. Zabudowywano dotychczasowe wsie Czyste, Koło i Wolę. Powstał cały system wodno-kanalizacyjny. Warszawa była miastem czystym, nowoczesnym, postępowym i stanowiła jedną z największych europejskich (wielonarodowych!) metropolii. Wszystkie te zmiany możemy zobaczyć na planach miasta, a przeczytać o nich w szkicu historycznym. Osobiście uważam, że najmocniejszą stroną publikacji jest jej szata graficzna autorstwa Anny Piwowar, wyróżniona zresztą prestiżową nagrodą Dobry Wzór 2016 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

mapa_warszawa_1912_muzeum

mapa_warszawa_1912_muzeum_warszawy

mapa_warszawy_1912_plan_miasta

źródło: wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony muzeumwarszawy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *