Grecja, I Rachi - Lefkada, Lefkada
Leave a comment

I Rachi – kolacja w chmurach

Właściwie wystarczyłoby polecić Wam obejrzenie załączonego filmu i wiem, że będziecie kupieni (lub straceni). Jednak postanowiłam opowiedzieć trochę więcej o tej niezwykłej restauracji, położonej, dosłownie, w chmurach nad grecką ziemią.

O I Rachi (pisane także I Raxi, H Rachi) nie przeczytacie w powszechnie dostępnych artykułach o Lefkadzie, nie znajdziecie tego miejsca na listach najpopularniejszych atrakcji na wyspie.  Ja również wpadłam na nie przypadkowo, przeglądając miliony zdjęć z Lefkady na Instagramie. I oczywiście przepadłam! Wiedziałam, że musimy tam dotrzeć za wszelką cenę, choćby na maleńką filiżankę elliniko kafe.

Zaledwie 23 km od stolicy wyspy, czyli miasta Levkas, znajduje się tradycyjna, górska wioska Exantheia. Dotrzecie do niej po 40 minutowej podróży samochodem, wspinaczce wąskimi asfaltowymi drogami i kilku spotkaniach bliskiego stopnia z kamiennymi ścianami greckich domów. Na samej górze przywita Was błękit nieba usiany kolorowymi kropkami. To odważni urlopowicze na paralotniach. Są one jedną z najbardziej popularnych rozrywek na wyspie. I w pełni to rozumiem – tylko z poziomu chmur można zobaczyć jak pięknie położona jest Lefkada.

To właśnie obok restauracji I Rachi, śmiałkowie skaczą z półki skalnej w błękitną toń Morza Jońskiego.

rachi_lefkada_grecja_greece_wyspy_greckie_ellada_greek_restaurant_exantheia_exanthia

Pozornie niczym nie wyróżniający się, nowocześnie urządzony, przestronny pastelowy budynek, obezwładnia widokiem z szerokiego tarasu, wiszącego 600 m nad poziomem morza. Spoglądając w dół, zobaczycie  zielone zbocze góry przekształcające się nagle w białe skały zwieńczone złotym piaskiem plaż Kavalokeifta, Milos i tej najbardziej widowiskowej – Egremni. Jeśli obezwładnia Was lęk wysokości, a w gardle zasycha na widok przepaści pod stopami, wystarczy spojrzeć przed siebie, by podziwiać tysiące odcieni zieleni, granatu i szmaragdu, płynnie łączących się z błękitem nieba.

rachi_lefkada_ellada_greece_grecja_wyspy_greckie_restauracje_greckie

Warto przyjechać tu o każdej porze dnia, głównie ze względu na bardzo dobrą kuchnię, ale to miejsce zasługuje na szczególną uwagę o zachodzie słońca, kiedy gorąca, czerwona kula zaczyna wpadać do morza, a na wysokości tarasu pojawia się wieczorna, tkana z obłoków mgła, osiadająca łagodnie na zalesionych zboczach wyspy.

KUCHNIA

Choć I Rachi, z uwagi na swoje położenie, nieziemskie widoki i tłumy klientów, mogłoby zwyczajnie odpuścić kwestię kuchni i serwisu, to mimo wszystko trzymają bardzo wysoki poziom kulinarny. Serwuje się tu powszechnie znane i lubiane dania kuchni greckiej, między innymi bardzo dobre sałatki (np. z soczewicą, ale też tradycyjną choriatiki), greckie mezedes w nowoczesnym wydaniu (małe przystawki w różnej postaci, np. zapiekany ser feta) i mięsne grillowane dania główne (brizola, bifteki itp.).  W barze przygotują dla Was drinki na bazie soków ze świeżych owoców. Oczywiście jest też przyjemnie zimne, stołowe białe wino serwowane w karafkach.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie tym miejscem, obsłudze, jak i samej kuchni, zdarzają się małe wpadki i opóźnienia, ale szczerze mówiąc, nie przywiązywałam do tego szczególnej wagi w tak wyjątkowych okolicznościach natury.

Jeśli zaplanowaliście już wakacje na Lefkadzie lub wahacie się, którą grecką wyspę wybrać, to niech kolacja o zachodzie słońca w Rachi będzie koronnym argumentem. To ekstatyczne uczucie ucztowania w niebie zostanie z wami na bardzo długo.

WSKAZÓWKI:

– restauracja nie prowadzi rezerwacji, co może być dla niektórych zaskoczeniem. Niestety trzeba odstać swoje w oczekiwaniu na stolik, zwłaszcza w porze zachodu słońca, ale naprawdę warto! W sezonie proponuję przyjechać wcześniej, ok godziny 17:30-18:00.

– jeśli planujecie obiad przed godziną 18:00, wato pamiętać, że główny taras będzie bardzo mocno nasłoneczniony, a w upalne dni, może to być szczególnie męczące

pytajcie obsługę o dania dnia/dania spoza karty. Choć nie są one ujęte w głównym menu, to zdarza się, że serwują tu świetne ryby i owoce morza

– parking jest dostępny dla małej ilości samochodów, dla nadprogramowych pojazdów musicie szukać miejsca w wąskich uliczkach Exanthii

lefkada_rachi_restaurant_greece_grecja-greek_restaurants_wyspy_greckie_kuchnua_grecka

DOJAZD:

– główną drogą biegnącą od Levkas w kierunku Vassiliki – ta droga to najłatwiejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, chociaż im bardziej droga pnie się w górę i zwęża, tym trudniej skupić się na pięknych widokach

– z Agios Nikitas i plaży Kalamitsi możecie dojechać do I Rachi polną, szutrową drogą, która wije się po zboczach góry. Nam niestety nie udało się dotrzeć tą trasą, w połowie drogi okazało się, że jest ona zamknięta ze względu na spadające odłamki skalne. Choć trasa była bajkowa, bo otaczały nas ciche gaje oliwne i lasy piniowe, to wycofanie samochodu na wąskiej, stromej drodze przyprawiło nas o palpitacje serca

CENY:

Sałatki, ok 5-6 Euro (porcje są bardzo duże), przystawki (mezedes), ok 3-4 Euro za talerzyk, w zależności od rodzaju, dania główne ok 7-8 Euro

Zdjęcia pochodzą ze strony rachi.gr oraz esthetic.gr

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *