La Valletta, Malta
Leave a comment

La Valletta – idealny dzień w stolicy Malty

Valleta_malta_balcony_architecture_citybreak_island_zima_w_europie

Valletta to przykład idealnego miasta do zwiedzania, nawet dla najbardziej wybrednego turysty (a tacy są moją specjalnością!). To miejsce, które od pierwszej chwili wyznacza wysokie standardy, serwując bardzo dobrą włoską kawę i pyszne przekąski sprzedawane z eleganckich kiosków. Valletta na każdym kroku magnetyzuje pięknymi widokami na wyspę i czaruje niezwykle fotogeniczną architekturą, jej znakiem rozpoznawczym.

Najmniejsza stolica Unii Europejskiej jest łatwo dostępna, przyjazna rodzinom, pięknie położona i zalana słońcem przez większość dni w roku. Obejrzyjcie Vallettę uchwyconą naszymi obiektywami, a jeśli zdecydujecie się spędzić tam choć parę godzin, skupcie się na najważniejszych aktywnościach. Na przykład piciu kawy…

Dzień w Valletcie proponuję zacząć jednej z tutejszych kawiarni: tej eleganckiej na placu, niepozornej, w wąskiej uliczce, czy lekko obskurnej, w porcie. Jest ich mnóstwo, kawa wszędzie smakuje wybornie, a o wczesnych porannych godzinach, kiedy wszyscy wyruszają eksplorować inne zakątki wyspy, znajdziecie spokój i ciszę idealną do przeczytania gazety i wygrzania się w delikatnym, porannym słońcu.

valletta_malta_city_square_citybreak_weekend_in_malta

Valletta_malta_cofffee_stolica_malty_citybreak

Tym, którzy wyruszają zwiedzać Vallettę z pustym żołądkiem, polecam szybkie śniadanie w jednej ze stylowych, eleganckich budek, przypominających kultowe paryskie kioski. Zjecie tam tradycyjne, smaczne pastizzi z serem ricotta lub musem z zielonego groszku.

valletta_malta_kiosk_street_food_citybreak_wakacje_na_malcie

valletta_malta_food_passtizzi_street_food

Najlepszym wyborem będzie jednak ulubiony, świeży i soczysty owoc, kupiony prosto z pick-upa, pełniącego rolę warzywniaka.

valletta_malta_food_veggies_where_to_eat

Najedzeni i pełni energii po porannym espresso, możemy zacząć zwiedzanie miasta. My poruszaliśmy się po Valletcie bez planu, zaglądając w różne kąty. Zależało nam na tym, aby zejść z szerokich, utartych szlaków i właśnie w bocznych uliczkach odkrywaliśmy najciekawsze miejsca. Ciepła kolorystyka maltańskiej architektury, przełamana żywymi barwami balkonów, dumnie wygrzewających się w zimowym słońcu, pozwalała zapomnieć, że gdzieś tam, w środkowej Europie, straszy paskudny listopad.

malta_valletta_citybreak_europe_island_balkony_architektura_malty

Valleta_malta_balcony_architecture_citybreak_island_zima_w_europie

Valleta_malta_streets_of_valletta_ligjt_of_valletta

la_valletta_malta_kiosk_shops_of_valletta_gdzie_zjesc_na_malcie

valletta_malta_houses_citybreak_in_europe

malta_valletta_architektura_miasta_citybreak_europa_wyspy

malta_valletta_narrow_streets_citybreak_uliczki_valletty_architektura_malty

Valletta to też mnóstwo miejsc użyteczności publicznej, ukrytych w eleganckich, bogato zdobionych gmachach i pałacach z cichymi, egzotycznymi ogrodami. Większość z nich zaprasza do wnętrza otwartymi bramami. Proponuję też w nienachalny sposób zajrzeć na maltańskie podwórka i przysłuchać się odgłosom życia towarzyskiego, płynącym przez otwarte okna.

valletta_malta_bookstore_citybreak_architecture

valletta_library_malta_księgarnia_citybreak_architektura_malty_wyspy

malta_valletta_streets_centre_ulice_valletty_garden

Zabawa w odnalezienie jak największej ilości kapliczek kompletnie nie ma tu sensu. Różnego rodzaju ołtarzyki, rzeźby i grafiki, prezentujące religijne oblicze wyspy spotkacie dosłownie na każdym kroku. „Chwalenie pana” poprzez ten rodzaj sztuki, dający praktycznie nieograniczoną możliwość wyrażenia religijnej ekspresji, nie zawsze idzie w parze z jakością dzieła, ale sporo mówi o tym najbardziej wierzącym społeczeństwie w Europie.

altar_malta_valletta_chapel_isnland_of_europe_winter_in_europe_kapliczka_ołtarz

alters_of_valletta_churches_of_malta_citybreak

valletta_malta_ołtarz

Szukacie oryginalnych suwenirów? Omijając kilka typowo turystycznych sklepików i stoisk z chińskimi pamiątkami, przy odrobinie cierpliwości, uda się znaleźć ciekawe gadżety, przypominające o maltańskich wakacjach. Kręcąc się po Valletcie odkryliśmy kilka małych butików z dobrze wykonanymi, świetnymi gatunkowo i oryginalnymi koszulkami, obowiązkowymi magnesami i wyrobami skórzanymi. Może spodoba Wam się kolorowe szkło z Mdiny lub piękne kołatki do drzwi? Szukajcie, a znajdziecie.

pamiątki_Malta_valletta

Zbliżając się do pory obiadowej, warto wybrać autentyczne maltańskie danie. Valletta oferuje tysiąc gastronomicznych opcji. Straszy szyldami znanych fastfoodowych marek, jednocześnie zapraszając do bardzo dobrych włoskich trattorii i francuskich szykownych restauracji. Zachęcam Was jednak do odwiedzenia cenionego przez mieszkańców wyspy lokalu, a właściwie piekarni Ta’Nenu (od niedawna Nenu the Artisan Bakery), serwującej najlepsze ftiry, czyli zapiekanki na chlebowym cieście, z tysiącem różnych dodatków. Określając to danie łatwo i może krzywdząco, ftira to maltańska odmiana pizzy. W Ta’Nenu kupicie również tradycyjne wypieki, słodycze i trunki. Właściciel lokalu zaprosił nas nawet do swojej kuchni, pękając z dumy przy prezentacji pieca, który wypieka ftiry od kilku pokoleń.

valletta_malta_lunch_best_restaurant_najlepsze restauracje_valletta_ta_nenu

 

malta_valletta_streetfood_lunch_obiad_na_malcie_ftira_pizza_fastfood

Idealny dzień w stolicy Malty można zakończyć tylko w jeden sposób. Obserwując miasto znikające w promieniach zachodzącego słońca. Najbardziej spektakularny widok zapewni bulwar sąsiadującej z Vallettą, Sliemy. Wskakujcie na prom odbijający od brzegów miasta, aby w niecałe 15 minut wysiąść w innym świecie. Ten widok obezwładnia i pozostaje najpiękniejszą widokówką z Malty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *