Grecja, Lefkada, Rajskie plaże Lefkady
Leave a comment

Rajskie plaże Lefkady

lefkada_lefkas_greece_grecja_ellada_najlepsze_greckie_plaże_porto_katsiki

 

Greckie plaże to dla mnie przede wszystkim synonim prawdziwego relaksu z pogranicza głębokiego snu. Co roku uciekam w inne zakątki świata, poszukując  kolejnego olśnienia i zaskoczenia. I niemal co roku, od ośmiu lat, pokornie wracam na greckie plaże lub tęsknię za nimi niemożebnie, gdy kończą się fundusze na kolejne greckie wakacje. Lefkada, którą odwiedziliśmy we wrześniu zeszłego roku, dała mi też niezwykłe doznania wizualne. Te białe plaże! Ten wyjątkowy, mleczno-turkusowy kolor wody! Potężne wapienne skały i kilometry białych otoczaków, wygłaskanych przez ciepłe morze. Zobaczcie sami do czego Was namawiam na półmetku tegorocznych wakacji.

Jest jedna rzecz, która sprawia, że moje greckie wakacje są tak idealne. Zorganizowane plaże! Wiem, że brzmi to okropnie. Rząd identycznych leżaków z niebieskimi parasolami, sztucznie wytyczone ścieżki pośród tego labiryntu i piwo serwowane do plastikowych stoliczków. Jednak dla kogoś kto nie potrafi czytać w dziwnej pozycji na plażowym ręczniku i kto lubi schować się przed słońcem, gdy najbardziej daje się ono we znaki, set „leżaczki+parasol”jest spełnieniem marzeń.

W Grecji taki luksus kosztuje znacznie mniej niż we Włoszech, a najczęściej w cenie wynajmu otrzymujemy napój lub przekąskę. Ceny na plażach Lefkady wahały się od 5 do 10 Euro za zestaw wynajmowany na cały dzień. Dodatkowo we wrześniu często byliśmy nielicznymi klientami, z głośników sączyła się miła muzyka tła (Grecy upodobali sobie zwłaszcza składanki „Buddha Bar”), a happy hour potrafiło trwać cały dzień.

kathisma_lefkada_grecja

Przed Wami najlepsze plaże Lefkady. Ich kolejność jest przypadkowa, nie umiem wybrać numeru jeden, bo każde miejsce było inne i każde nas czymś zachwyciło. Niechętnie generalizując powiem tylko, że spektakularne widoki i turkusowe morze znajdziecie na zachodnim wybrzeżu. Wschodnia cześć wyspy uwodzi małymi plażami w zatoczkach i spokojną taflą wody.

AGIOS IOANNIS

Agios Ioannins to plaża położona bardzo blisko stolicy wyspy, czyli Lefkas Town. Zapaleni plażowicze dostaną się tam nawet pieszo (ok 2 km spacer). Ta wąska łata złotego piasku, rzucona na północno-zachodnim krańcu wyspy posiada zarówno całą niezbędną infrastrukturę i zorganizowane plaże, jak i puste, ciche skrawki, które upodobali sobie miejscowi. Ale nie tylko oni. Agios Ioannis to istny raj dla kitesurferów, którzy szaleją tu na zielono-błękitnych falach Morza Jońskiego. Waszą uwagę z pewnością przyciągną też kamienne wiatraki w kolorze zachodzącego słońca, wyrastające tu i ówdzie na złotym piasku.

agios_ioannis_beach_lefkada_lefkas_greece_grecja_ellada_najlepsze_greckie_plaże_wakacje_w_grecji_wyspy_jońskie

lefkada_plaża_grecja_greece_greckie_plaże_lefkas_agios_ioannis_kitesurfing

AFTELI

Prawdopodobnie zdziwicie się moim wyborem, jeśli mieliście już okazję podziwiać turkus wody i biel piasku zachodniego wybrzeża Lefkady, ale to właśnie ta mała plaża, ukryta w zatoce tuż za uroczym miasteczkiem Syvota, była spełnieniem moich marzeń. Po zjechaniu szutrową, krętą drogą, pojawi się prowizoryczny parking (bezpłatny) i widok na małą, kamienistą plażę. Spotkacie tu głównie mieszkańców wyspy, relaksujących się na kilku leżakach lub w kafejce tuż przy brzegu morza (mają tu książki w różnych językach do poczytania, jest też kilka polskich nazwisk!). Plaża Afteli to świetne miejsce do snorkelingu, dawno nie miałam okazji obserwować tak bujnego życia podwodnego, jak tutaj. Zajrzyjcie na nią koniecznie podczas podróży po wschodnim wybrzeżu Lefkady.

afteli_plaża_beach_greece_grecja_ellada_lefkada_lefkas_najlepsze_greckie_plaże_wakacje_w_grecji_itaka_grecos

aftei_beach_lefkada_greece_grecja_lefkada_lefkas_levkas_vassiliki_greckie_plaże_itaka_grecos

afteli_beach_plaża_lefkada_najlepsze_plaże_na_lefkadzie_greece_grecja_ellada_greckie_wakacje_grecos_itaka

 

VASSILIKI

Wizyta w Vassiliki koczy każdą wycieczkę po wschodnim wybrzeżu Lefkady. To popularny kurort, uwielbiany zwłaszcza przez fanów windsurfingu. Zaliczany jest do 10 najlepszych windsurfingowych „spotów”. Przed południem początkujący fani deski mogą ćwiczyć w spokojnej wodzie zatoki. Krótko po 14:00 niepozorny zefirek zmienia się w wiatr termiczny dmący z siłą 5-7 Beauforta. Plaża w Vassiliki jest szeroka, żwirowa, bardzo wygodna, tuż przy niej wyrasta kilka tawern i pensjonatów. Kolejny ogromny atut tej miejscowości, wynikający z jej położenia, to możliwość odbycia jednodniowych wycieczek na najciekawsze wyspy archipelagu wysp jońskich – tradycyjną i ani trochę nieskomercjalizowaną Itakę i dziką, naturalną Kefalonię.

lefkada_lefkas_vassiliki_beach_greece_grecja_plaże_greckie_wakacje_w_grecji_itaka_rainbowtours_grecos

@greekenland.net

 

PORTO KATSIKI

Plaża Porto Katsiki to znak rozpoznawczy Lefakady i punkt obowiązkowy absolutnie każdej wycieczki! Dotrzecie do niej zarówno od strony Vassiliki, jak i trasą biegnącą wzdłuż zachodniego wybrzeża (ok 40 km od Lefkady). Szutrowa droga jest całkiem niezłej jakości, ale miejscowi wspominali, że w sezonie, panuje na niej niewyobrażalny ścisk. Ruch odbywa się przez większość czasu wahadłowo. Dla niezmotoryzowanych, z Vassiliki i Nidri codziennie odpływają taksówki wodne, które wyrzucą Was wprost na biały piasek (informacje o rozkładach znajdziecie tutaj – klik). Do dyspozycji plażowiczów na miejscu znajduje się płatny parking (3 Euro za cały dzień). Pozostaje jeszcze zbiec po 80 schodach wykutych w wapiennych skałach, żeby znaleźć się na najbardziej zachwycającej plaży Europy. Do południa plażę zasnuwa przyjemny cień, po południu białe kamyki i turkus wody kąpią się w pełnym słońcu. Niesamowicie wygląda to połączenie bieli wapiennych skał, turkusowej wody i bujnej zieleni dookoła. Na plaży znajduje się fragment zorganizowany z leżakami i parasolami, reszta plaży jest to dyspozycji pozostałych wypoczywających. Na samej górze całkiem nieźle poją i karmią w kafejce i tawernie.

porto_katsiki_lefkada_lefkas_greece_grecja_itaka_grecos

lefkada_lefkas_greece_grecja_ellada_najlepsze_greckie_plaże_porto_katsiki

lefkada_porto_katsiki_plaże_greckie_lefkada_lefkas_greece_ellada_greckie_wakacje_wyspy_jońskie

@pinterest

 

EGREMNI

Jeśli zachwycił Was widok Porto Katsiki, wpadniecie po uszy oglądając kolejną niesamowitą plażę – Egremni. Jest ona obecnie tym bardziej kusząca, bo niedostępna. Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 2015 roku zniszczyło 347 schodów prowadzących do plaży, a wielkie odłamki skalne, praktycznie zasypały ją w całości. Nad ponownym udostępnieniem plaży dla turystów, pracują greckie służby. Ale jak wiadomo, bez zbytniego pośpiechu, siga, siga. Przecież to nie jedyna plaża na wyspie! Odważni i silnie zmotywowani (głównie miejscowi) docierają na ten cudowny biały piasek skacząc po pozostałościach kamiennych schodów i osuwając się po linach, ale odradzam takie sporty ekstremalne. Do Egremni prowadzi zjazd z drogi wiodącej dalej do Porto Katsiki. Warto się tam zatrzymać choć na chwilę, aby spojrzeć z góry na to niezwykłe dzieło natury.

lefkada_lefkas_greece_grecja_plaża_greckie_wakacje_egremni_zakynthos_corfu_itaka

lefkada_lefkas_greece_grecja_egremni_beach

@pineterest

 

KATHISMA

Kathisma to bardzo popularna wśród miejscowych plaża, znajdująca się tuż za pięknym miasteczkiem Agios Nikitas, o którym pisałam tutaj. Kilka ostrych zakrętów na szerokiej, asfaltowej drodze i naszym oczom ukazuje się długa, szeroka, piaszczysta plaża, usiana niebieskimi parasolami. Kathisma była dla nas wybawieniem po trudnych wycieczkach na mało dostępne plaże. Znajduje się tu ogromny, darmowy parking, kilka knajp z jedzeniem i piciem, łazienkami i natryskami. Czytaj – cywilizacja. Niebo nad Kathismą pokrywa zawsze mnóstwo kolorowych kropek. To śmiałkowie na paralotniach. Właśnie na tej plaży znajduje się baza instruktorów tych podniebnych wycieczek. Kathismę odwiedziliśmy trzy razy, za każdym razem towarzyszyła nam inna pogoda i ten spektakl chmur zwalał z nóg!

kathisma_beach_lefkada_lefkas_greckie_wyspy_najlepsze_greckie_plaże_agios_nikitas_wyspy_jońskie_grecja_greece

kathisma_lefkada_lefkas_grecja_greece_kathisma_beach_wyspy_greckie_wyspy_jońskie_corfu_zakynthos

 

MILOS

Jeśli nie bawi Was plażowanie wśród licznych grup młodzieży, zajrzyjcie na plażę Milos. Można do niej dotrzeć ścieżką prowadzącą przez boczne uliczki Agios Nikitas. Idąc w kierunku morza, po lewej stronie, tuż za hotelem Odyssei ukrywa się wąska tabliczka z napisem „Milos Beach”. Droga wiedzie przez zielone, dzikie ścieżki, wznosi się, aby za chwilę odsłonić bajkowy widok na Agios Nikitas i niezwykły kolor wody. Taki spacer (a może raczej wspinaczka) trwa ok 20-25 minut, a podróży przez strome wzniesienia towarzyszą jedynie głośne cykady i szum morza. Bardziej komfortowo dotrzecie tam dzięki taksówce wodnej, odpływającej dwa razy na godzinę z przystani w Agios Nikitas. Plaża Milos nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, ma za to piękny piasek, lazurową wodę, zaplecze mieszanego lasu i cudowną ciszę. Raj na ziemi!

milos_beach_lefkada_lefkas_grecja

@pinterest

 

AGIOS NIKITAS

Agios Nikitas, wspominane tu już kilka razy, to naprawdę idealne miejsce do spędzenia wakacji na Lefkadzie. Oprócz świetnych tawern i atmosfery eleganckiego kurortu, znajdziecie tu piękną, piaszczystą plażę z oszałamiającym widokiem na wzniesienia zachodniego brzegu. Plaża miejska w Agios Nikitas nie została zagracona płatnymi leżakami i budkami z piwem, ponieważ cała niezbędna infrastruktura znajduje się tuż za Waszymi plecami i stanowi najbardziej reprezentacyjną część miasta. Jest tu genialna kawiarnia, serwująca pyszne śniadania, dwie czy trzy tawerny, przy których kręcą się rude koty i kilka ławeczek dla spacerowiczów. W sezonie bywa tu bardzo tłoczno.

agios_nikitas_lefkada_plaża_beach_greece_lefkas_wyspy_greckie_wyspy_jońskie_corfu_zakynthos_korfu

agios_nikitas_lefkada_plaża_beach_greece_lefkas_wyspy_greckie_wyspy_jońskie_corfu_zakynthos_korfu

lefkada_agios nikitas

 

AGIOFILI

Na plaże Agiofili najbezpieczniej i najbardziej komfortowo dotrzecie z miasteczka Vassiliki. Taksówki wodne pływają od godziny 10:00 do 18:30, a bilet w obie strony zapłacicie 6 Euro. Opcja dla piechurów – należy przejechać kilometr samochodem, porzucić go wśród drzew piniowych i przespacerować się około kilometra na plażę. Po paru minutach, docierając do zatoki, zrozumiecie, że ta piesza wyprawa była warta wysiłku! Plaża Agiofili przyciąga głównie nurków i pływaków, ponieważ dość szybko, dno ucieka spod nóg, a woda robi się głęboka. Jej kolor jest niesamowity, zupełnie inny od koloru morza w okolicach plaży Egremni,  czy Porto Katsiki. Zieleń, szmaragd, błękit i turkus mieszają się i kotłują, tworząc piękną mozaikę. Tutaj, podobnie jak w wodach otaczających plażę Afteli, będziecie mogli podziwiać niesamowicie różnorodną podwodną faunę i florę.

agiofili_lefkada_plaża_lefkas_grecja_greece_greek_islands_ionian_sea

agiofili_beach_lefkada_lefkas_greece_grecja_wyspy_greckie_itaka_grecos

 

KAVALIKIEFTA/KALAMITSI

Jeśli lubicie wystawiać do słońca ciała nieskrępowane ciasnym bikini czy kąpielówkami, warto zajrzeć na plażę Kavalikiefta. Uprzedzam, że nie będzie to łatwa podróż. Mijając tabliczki Kathisma, kierujemy się dalej prosto do małej wsi Kalamitsi. Po chwili zza krzaków wyłania się tabliczka kierująca na plażę Kavalikiefta. Wąska serpentynka asfaltu, którą zjedziecie wprost na parking może przyprawić o szybsze bicie serca nawet najbardziej wytrawnego kierowcę. Zwłaszcza w konfrontacji z kolejnym samochodem, próbującym nas wyminąć z naprzeciwka. Jednak jak to zwykle bywa podczas takich wycieczek, warto zaryzykować! Kavalikiefta to kameralna plaża oblewana przez mleczno-turkusowe wody. Na jej białym żwirowym poszyciu wyrastają imponujące głazy i odłamki skał. Pomiędzy tymi formacjami szaleją spienione wody Morza Jońskiego.  Polecam spacer wzdłuż wybrzeża, możecie trafić na bardziej wyludnione, odosobnione piaszczyste łaty. Przy plaży znajduje się snack bar, nie ma natomiast żadnej tawerny, dlatego warto zaopatrzyć się w prowiant, jeśli planujecie spędzić tu cały dzień. A gwarantuję Wam, że po tym szalonym slalomie z ogromną przyjemnością wsiąknięcie w dziewicze piękno okolicy i zechcecie zostać tam na dłużej.

kavalikiefta_kalamitsi_lefkada_lefkas_ellada_greece_grecja_wyspy_greckie_najlepsze_greckie_plaże

kalamitsi_kavalikiefta_lefkada_lefkas_greece_grecja_wyspy_jońskie_korfu_zakynthos_grecos_itaka

@wondergreece.gr

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *