Plaże Alghero, Sardynia, Włochy
Leave a comment

Najpiękniejsze plaże Sardynii – Wybrzeże Koralowe

maria_pia_las_pineta_la_palatfitta_sardinia_sardegna_sardynia_italy_plaże_sardynii_włoskie_plaże_alghero

Riviera dell Corallo – północno-zachodni fragment wybrzeża Sardynii, znany z najcenniejszych i najbardziej pożądanych klejnotów, stworzonych przez Naturę. To w tych turkusowych wodach Morza Śródziemnego powstał czerwony las koralowy, doskonały ekosystem, niezwykle wrażliwy na zmiany środowiska. Obecność rafy na wybrzeżu Sardynii świadczy przede wszystkim o jednym – to najczystsze wody, jakie oblewają Stary Kontynent.

Sardyńczycy to prawdziwi szczęściarze! Krystalicznie czyste wody i białe plaże dosłownie oplatają całą wyspę. Chciałabym kiedykolwiek stanąć przed zasadniczym problemem – którą plażę wybrać na sobotnią wyprawę z rodziną lub przyjaciółmi. I tak co weekend! Czy to może zmęczyć? Czy potrafi zezłościć? Dodatkowo mieszkańcy Alghero i Wybrzeża Koralowego, zastanawiać się mogą jedynie nad tym, w który autobus wsiąść tym razem, bowiem z głównego miasta zachodniego wybrzeża Sardynii, komunikacją miejską dostaniecie się na co najmniej osiem nieziemsko pięknych plaż.

LIDO DI SAN GIOVANI

alghero_plaża_sardynia_plaże_europy_włochy_sardegna_italy_wybrzeże_koralowe

Alghero swoją nazwę zawdzięcza roślinom, które pojawiają się w tym regionie niemal przez cały rok. Po wejściu na plażę miejską Lido di San Giovanni z pewnością od razu zauważycie ciemne, długie wstęgi odcinające linię morza od brzegu. To algi – po włosku alghe, a dokładnie posejdonie, znak rozpoznawczy miasta. Większość z nas, zaznajomiona z kwitnącymi glonami w Bałtyku momentalnie cofnie stopę z lekkim obrzydzeniem, dlatego musicie wiedzieć, że obecność posejdonii świadczy o najwyższej klasie czystości wód. Plaża miejska w Alghero ma niezaprzeczalne zalety, takie jak położenie w centrum miasta, bliskość przyjemnych kawiarni i knajpek, które ciągną się wzdłuż reprezentacyjnego bulwaru i szeroką powierzchnię, na której nawet w środku sezonu znajdziecie trochę wolnego miejsca. Dodatkowo, zachwycą Was widoki na zabytkową starówkę miasta i wyrastający dumnie na horyzoncie cypel Capo Caccia, czyli Śpiący Olbrzym – formacja wapiennych skał poprzecinana grotami, które kąpią się w turkusowej wodzie.

alghero_lido_san_giovanni_capo_caccia_sardynia_włochy_sardegna

 

PLAŻA MARIA PIA (LA PALAFITTA)

Najpierw ją czuć, potem słychać, na samym końcu oślepia swoim pięknem. Plaża Maria Pia położona w obrębie Alghero robi ogromne wrażenie! Szerokie zaplecze długonogiego lasu sosnowego, spacer po białym piasku przy akompaniamencie szumu drzew i krzyku mew, a na samym końcu lazur, szmaragd, błękit po sam horyzont. Maria Pia podbiła nasze serca, ukołysała nerwy i ochłodziła zmęczone upałem ciała. Choć od centrum starówki dzieli ją 4 km, z przyjemnością wróciliśmy do naszego apartamentu spacerując wzdłuż morza gwarnym deptakiem. Na plaży zawsze odpoczywa sporo turystów, jest to też miejsce uwielbiane przez mieszkańców Alghero. W związku z tym bez problemu zjecie tu kanapkę, sałatkę , wypijecie kawę lub przyjemnie zimne, sardyńskie piwo Ichnusa. Jeśli przekładacie bliskość plaży nad wieczorne uciechy w wąskich uliczkach centrum miasta, bez problemu znajdziecie tutaj dobre hotele i pensjonaty.

alghero_maria_pia_la_pallafita_beach_plaże_sardynii_sardynia_sardegna_sardinia_wlochy

PARKING/DOJAZD

Do plaży dostaniecie się przyjemnym spacerem z centrum Alghero, rowerem (biegnie tędy ścieżka rowerowa), samochodem (przy poszczególnych wejściach na plażę znajdują się wygodne, darmowe parkingi) lub autobusem miejskim liniami 714, 9323, 9321. Dojazd taksówką spod murów starówki Alghero – 8-10 Euro.

PLAŻA LA SPERANZA (POGLINA)

la_speranza_alghero_sardynia_sardegna_włochy_plaże_sardynii_wybrzeże_zachodnie

Wystarczy wyjechać z Alghero, ruszyć na południe panoramiczną drogą SP105, w kierunku kolorowej Bosy, by w ciągu 10 minut znaleźć się na spokojnej, cudownie pustawej plaży L’esperanza (Nadzieja). Przez miejscowych nazywana Porto Poglina, wyróżnia się złotym piaskiem, który mieni się w oczach, pięknym granatowym odcieniem wody i licznymi łatami białych otoczaków. Kilometrowa plaża osłonięta jest z obu stron zielonymi górami, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że znaleźliśmy się w raju. Jej wody są płytkie, bywa tu wietrznie, więc na błękitnych falach unoszą się wielbiciele windsurfingu. To również świetne miejsce do snorkelingu, na dnie znajdziecie sporo skalnych formacji z bogatą fauną i florą. My na „Nadzieję” dotarliśmy późnym popołudniem i z wielką przyjemnością obserwowaliśmy piękny zachód słońca. Przy plaży znajduje się bardzo duży, darmowy parking, a przy nabrzeżu możecie zjeść obiad lub kolację w restauracji La speranza. Jej największy atut to ogromne, panoramiczne okna wychodzące na morze i bardzo oryginalny, nieco oldschoolowy wystrój.

 

PLAŻA LE BOMBARDE

Bardzo popularna i świetnie zorganizowana plaża. Przyciąga tłumy, a nie jest zbyt długa, dlatego gdy słońce znajdzie się w zenicie, trudno znaleźć wolne miejsce. Na białym, miękkim piasku rozstawiły się rzędy leżaków i kolorowych parasoli, należących do licznych beach barów. Jest też plac zabaw dla dzieci. Woda jest płytka, niesamowicie przejrzysta, a zejście bezpieczne, co sprawia, że jest to wprost wymarzona plaża na całodniowy wypoczynek dla całej rodziny. Okoliczne knajpki bardzo dobrze karmią w porze lunchu. Przy plaży w pewnych odległościach zlokalizowano również toalety (płatne 20 eurocentów), prysznice (płatne 50 eurocentów).

DOJAZD/PARKING

Przy plaży znajduje się płatny parking (1 Euro/h – płatne w automatach, można płacić kartą). Popołudniami zapomnijcie o wolnym miejscu. Bardzo komfortowo dotrzecie na plażę miejskim transportem – linia 9321 (tutaj dokładny rozkład).

PLAŻA LAZARETTO

Na plażę Lazaretto doprowadzi Was wapienna wieża w cynamonowym kolorze, zbudowana tutaj w XVI wieku. Dumna budowla skupia wokół siebie prawdziwe bogactwo śródziemnomorskiej flory – otacza ją wszędobylska makia, szumiące trawy i krzaczaste zarośla, w których wypatrzyłam m.in. mirt i tamaryszek. Główna plaża Lazaretto nie jest długa, raczej wąska, a co za tym idzie dosyć często bywa oblegana, ale proponuję Wam przejść się brzegiem morza wzdłuż plaży, aby po chwili znaleźć niemal zupełnie puste miejsca w pięknych zatoczkach. Dodatkowym atutem jest zachwycający widok na nieodległe Alghero.

DOJAZD/PARKING

Podobnie jak na plażę Bombarde, również do Lazaretto dotrzecie autobusem miejskim nr 9321. Podróż samochodem z Alghero zajmuje ok 15-20 minut. W pobliżu znajduje się duży parking, płatny 1 Euro za godzinę.

PLAŻA MUGONI

spiaggia_di_mugoni_sardinia_sardegna_sardynia_alghero_best_beaches_in_italy_włochy_plaże_sardynii@sardiniabeaches.com

Zaledwie 15 kilometrów od Alghero znajduje się niezbyt oblegana, rajska plaża Mugoni. Jej biały piasek ciągnie się wzdłuż turkusowej wody przez niemal 2 km, więc możecie być pewni, że zawsze znajdzie się tutaj lekko odosobnione miejsce. Mugoni to świetny wybór zwłaszcza w weekendy, kiedy mieszkańcy Sardynii całymi rodzinami udają się na plażowanie. Zazwyczaj docierają jednak do opisanych wcześniej Lazaretto i Le Bombarde, pozostawiając plaże Mugoni przyjemnie pustą i cichą. Na zapleczu plaży cenny cień rzuca las piniowy, a dookoła zachwyca widok na górzyste zielone tereny, otaczające miejscowość Tramariglio, a z drugiej strony imponujący teren Parco Naturale Regionale di Porto Conte. To zdecydowanie jedna z najlepszych plaż w okolicy Alghero, dla mnie najciekawsza. Szczególnie podczas nieziemskich zachodów słońca! Przy plaży znajdują się oczywiście bary i jadłodajnie, polecam te serwujące dania z grilla. Zestaw dwóch leżaków z parasolem kosztuje ok 15 Euro/dzień.

DOJAZD/PARKING

Wyjeżdżając z Alghero kierujemy się na Porto Conte, a następnie skręcamy w kierunku Capo Caccia. Po 2,5 km odcinku po prawej stronie pojawi się pierwszy, płatny parking, kilometr dalej znajduje się duży, bezpłatny parking. Na przystanku „Mugoni” zatrzymuje się także autobus nr 9321, ruszający z Via Catalogna w centrum Alghero. Podróż zajmuje ok 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *