Japonia, Japonia praktycznie - kolej
Leave a comment

Jak poruszać się po Japonii – kolej

bullet-train_japan_jr_pass_nozomi_shinkansen_japonia_praktycznie_kolej_w_japonii

Japonia to kraj wymarzony do podróżowania! Nigdzie do tej pory nie czułam się tak komfortowo przemierzając dane państwo wzdłuż i wszerz. W Polsce taka sytuacja prawdopodobnie nigdy nie będzie miała miejsca, (chyba że Polskie Linie Kolejowe zostaną przejęte przez Deutsche Bahn, o czym skrycie marzę). Kolej w Japonii jest bezpieczna, nowoczesna, bardzo punktualna, szybka i czysta. Całkowicie zrozumiały zatem jest fakt, że bilety kolejowe nie należą do najtańszych. Na szczęście jako turyści, możecie się czuć w Japonii bardzo uprzywilejowani i docenieni, bowiem to właśnie dla nas powstał JR PASS.

JR PASS to dokument uprawniający do znacznie tańszych, nieograniczonych (!) przejazdów po całym kraju niemal każdym rodzajem kolei (wyjątek stanowią super expresy Nuzomi i Mizuho, ale podróż tymi składami to absolutny zbytek).

Nie zamierzam w tym tekście powielać tysiąca informacji, jakie znajdziecie w Internecie na temat JR PASS. Poniżej podaję Wam jedynie kilka argumentów przemawiających za zakupem tego wszechstronnego biletu na japońskie koleje i podrzucam kilka linków do sprawdzonych źródeł przydatnych informacji.

DLACZEGO CHCĄC ZWIEDZIĆ JAPONIĘ KONIECZNIE MUSICIE ZAKUPIĆ JR PASS?

Cena – w zależności od czasu obowiązywania JR PASSA (7, 14 lub 21 dni), za nieograniczone przejazdy zapłacicie znacznie mniej niż wykupując pojedyncze bilety na dane połączenie. Dla przykładu, bilet z miejscówką na trasie TOKIO-KIOTO-TOKIO składem Shinkansen (rozbudowana sieć japońskiej kolei z super szybkimi pociągami) kosztuje mnie więcej tyle co 7 dniowy JR PASS!

Szybkość podróżowania – przypuszczam, że większość z Was wybiera się do Japonii z planem intensywnego zwiedzania całego kraju. Odległości między poszczególnymi miastami bywają bardzo duże i mogą skutecznie zniechęcić do jeżdżenia po Kraju Kwitnącej Wiśni wzdłuż i wszerz. A tego absolutnie nie chcemy! Podróż shinkasenem w ramach biletu JR PASS na trasie Tokio – Osaka (552 km) zajmuje niecałe 3 godziny. Jeśli się bardzo uprzecie, możecie odbyć taką wycieczkę w jeden dzień, kładąc się wieczorem z powrotem w swoim tokijskim łóżku.

Wygoda – użytkownicy JR PASSA automatycznie zakupują bilet z miejscówką, za który Japończycy muszą dodatkowo dopłacać. I to nie mało. Ominie Was również zamieszanie związane z kolejkami i przejściami przez bramki na dworcach. Jako posiadacze JR PASSA przechodzicie bocznym wejściem, okazując jedynie ten wspaniały dokument

Łatwość obsługi – JR PASS musi zostać zakupiony przed wyjazdem do Japonii i jest ważny przez 90 dni. Po przylocie do Japonii wystarczy go jedynie walidować w jednym ze świetnie oznaczonych miejsc na lotnisku. Cala procedura jest dziecinnie łatwa, trwa ok 3 minut i automatycznie pozwala na rezerwację miejsc w pierwszym pociągu, jakim będziemy podróżować z lotniska. Punkty JR, w których będziecie kupować/rezerwować kolejne bilety, na wszystkich stacjach kolejowych są bardzo dobrze oznaczone i obsługiwane przez angielskojęzycznych konsultantów.

Wszechstronność zastosowania – dzięki JR PASS możecie swobodnie podróżować nie tylko kolejami między dużymi miastami, ale także kolejkami podmiejskimi w różnych miastach. Tak między innymi udało nam się zwiedzić Osakę. W Hiroszimie, w ramach JR PASS możecie zwiedzać miasto autobusami typu hop-on hop-off. To zdecydowanie najprzyjemniejszy sposób na zaliczenie kilku żelaznych punktów w tym mieście. Użytkownicy JR PASS-a mogą również bezpłatnie przepłynąć promem na piękną Miyajimę.

jr_pass_japan_tokyo_nozomi_bullet_train_shinkansen_japonia_praktycznie

ILE KOSZTUJE JR PASS?

W zależności od kursu walut należy przewidzieć wydatek ok tysiąca złotych na 7 dniowy bilety w drugiej klasie dla osoby dorosłej.

Szczegółowe informacje na temat aktualnych cen znajdziecie tutaj: klik

GDZIE KUPIĆ JR PASS?

Zakupu można dokonać poprzez Internet przez dwie autoryzowane agencje pośredniczące w sprzedaży biletów na całym świecie: https://www.jrpass.com/ i https://www.japan-rail-pass.com/

W Polsce zakupicie JR PASS za pośrednictwem Polskich Linii Lotniczych LOT (tak było w naszym przypadku), lub japońskiego biura podróży HIS TRAVEL 

kolej_w_japonii_jr_pass_japan_train_bullet_train_shinkansen_travel_japan_japonia_praktycznie_jak_podróżować_po_japonii

Istnieje rzecz, którą w kontekście japońskich kolei będę podkreślać do upadłego. Mowa tu o kulturze i komforcie podróży. Jako naród, który pomimo swojej długiej historii sterczenia w kolejkach, obecnie tłoczymy się i przepychamy w tłumie z nieznanych mi powodów, będziemy zaskoczeni tym, jak poważnie Japończycy podchodzą do tematu kolejki. Perony na japońskich stacjach są bardzo dobrze skomunikowane i czytelne. Odpowiednie oznaczenia przy torze wskazują dokładnie miejsce postoju pociągu z numerem wagonu (bardzo przydatne w przypadku biletu z miejscówką) i linię, która wyznacza początek kolejki. Pociąg staje zawsze precyzyjnie we wskazanym miejscu, nikt się nie pcha, nie pogania i nie wbija palca wskazującego miedzy żebra, aby przyspieszyć proces wsiadania i zajmowania miejsc. Duże walizki możemy pozostawić przed wejściem do wagonu, zaczepiając je o wiszące haczyko-zamki. Warto również wspomnieć, że shinkanseny posiadają wyłącznie miejsca skierowane zgodnie z kierunkiem jazdy. W samych pociągach panuje błoga cisza i należy ją szanować. Nie rozmawiamy głośno i długo przez telefon, dyskusje ze współpasażerem prowadzimy przyciszonym głosem. Wskazane są krótkie drzemki bez chrapania. W pociągach ekspresowych i shinkansenach bez problemu możemy wyciągnąć prowiant i rozłożyć go na przyczepionych do ściany/siedzenia stolikach. Zauważyłam, że Japończycy aż zacierają ręce do tego punktu podróży i świetnie ich rozumiem! To w pociągu dowiecie się najwięcej o zwyczajach żywieniowych mieszkańców Japonii. Drobne przekąski i napoje można kupić u obsługi krążącej po pociągu z wózkami.

japan_train_jr_pass_bullet_train_shinkansen_japonia_praktycznie

Pamiętajcie, że japońskie koleje są wręcz obsesyjnie punktualne! Według danych z 2017 roku średnie sumaryczne opóźnienie składów Shinkansen wyniosło 54 sekundy. Nie ma tu zatem mowy o wpadaniu do przedziału w ostatniej chwili. Zdarza się, że taki wyczyn uprzedzi konduktor, kierując nas do kolejnego pociągu, choć ten, w który planowaliśmy wsiąść, jeszcze stoi na peronie.

Internet w japońskiej kolei – w składach Shinkansen i ekspresach istnieje możliwość podłączenia się do wifi (wymagana rejestracja) tylko pod warunkiem wykupienia wcześniej takiej opcji. Na niektórych turystycznych trasach można podłączyć się do darmowego wifi poprzez rejestrację. Mowa tu m.in. o pociągach w kierunku Tokio z lotniska Haneda i Narita. Podsumowując, nie liczcie na kilka godzin klikania w pociągu w celu zaplanowanie kolejnych etapów podróży lub dla zwykłego odpoczynku. O tym jak korzystać z internetu w całej Japonii bez ograniczeń napiszę w kolejnych postach.

japonia_kolej/-podmiejska_jr_pass_travel_japan_bullet_train_shinkansen_jak_podróżówać_po_japonii_japonia_praktycznie

WIĘCEJ PRZYDATNYCH I SPRAWDZONYCH INFORMACJI NA TEMAT JR PASS ZNAJDZIECIE TUTAJ:

Wpisy Kuby w podróży o komunikacji w Japonii – bardzo szczegółowe i praktyczne opisy, znajdziecie w nich dużo przydatnych linków i pomocnych zdjęć. Korzystałam z tych informacji bardzo często planując naszą podróż do Japonii.

Wspomniana już, angielskojęzyczna strona http://www.japanrailpass.net/en/about_jrp.html japońskiego pośrednika w sprzedaży biletów JR PASS, w zakładce About JRP znajdziecie bardzo dokładny wykaz wszystkich połączeń i środków transportu, które obejmuje JR PASS.

PRZYDATNE APLIKACJE DO PLANOWANIA PODRÓŻY KOLEJĄ

Hyperdia – czyli narzędzie konieczne, bez którego ciężko byłoby podróżować po Japonii koleją. To bogata aplikacja dostępna zarówno na IOS-a jak i Androida, wyszukująca niemal każde połączenie, które obejmuje JR PASS.

hyperdia_japan_travel_app_japonia_praktycznie_metro_tokio

Google Maps – choć przed wyjazdem przeczytałam kilkanaście bardzo złych opinii na temat trafności wyszukiwanych połączeń pociągami JR, muszę przyznać, że nas Google nie zawiódł ani razu. Co więcej, w połowie podróży zrezygnowałam z dość skomplikowanej opcji wyszukiwania połączeń we wspomnianej aplikacji Hyperdia, zrzekając się jej całkowicie na rzecz Google. Warto zaufać Google Maps!

Navitime – to również bardzo rozbudowana aplikacja, bardzo pomocna w planowaniu tras podróży. Wyszukacie dzięki niej dokładne połączenie kolejowe, a oprócz tego możecie ją wykorzystać podczas początkowo skomplikowanych podróży tokijskim metrem.  Dzięki Navitime możecie zaplanować każdą podróż od momentu wyjścia z domu, aż do momentu dotarcia do celu (tzw. Door-to-door search).

navitime_japan_travel_app_door_to_door_japonia_praktycznie_aplikacje_przydatne_w_japonii

 

 

 

Related posts:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *