Agia Triada Kreta, Grecja, Kreta
Leave a comment

Co zoabczyć na Krecie – monastyr Agia Triada

agia_triada_kreta_monastyr_grecja_greece_chania_atrakcje_krety_stavros

„Co się dziwisz?” – to kwestia  wypowiadana wielokrotnie przez małą Eugenię – narratorkę filmu Jana Jakuba Kolskiego „Jasminum”. To rzeczywiście film pełen dziwów i magii – klasztor ukryty wśród tajemniczych pól, trzej braciszkowie  wydzielający niesamowite zapachy owocowych drzew. Mnóstwo czułości, sensualności, ciepłego światła i historia najbardziej pożądanego uczucia świata. Taką samą atmosferę znajdziecie w kreteńskim monastyrze Agia Triada.

JAK DOTRZEĆ?

Jeśli nie widzieliście jeszcze tej magii według Kolskiego, koniecznie musicie to nadrobić. Lub wybierzcie się w podobną podróż na Kretę, gdzie na cichym i niepozornym półwyspie Akrotiri przycupnął baśniowy monastyr Agia Triada (Św. Trójcy) – Tzagarolon.

agia_triada

Prowadzi do niego zacieniona aleja wysadzona cyprysami z pobielanymi pniami,  wokół rozciąga się falujący dywan winorośli i srebrne gaje oliwne. Wejścia do ciężkich, miodowych wrót monastyru pilnuje kilkanaście pręgowanych kotów.

Po przekroczeniu bramy u jednego z mnichów należy uiścić drobna opłatę (w 2018 roku – 2,50 Euro). Z tego co udało mi się zauważyć dzieci wpuszczane są bardzo chętnie bez żadnej opłaty.

agia_triada

UWAGA NA STRÓJ!

Ważną kwestią podczas wycieczki do każdego greckiego monastyru jest strój, oczywiście kobiecy, który wydaje się budzić wielki niepokój wśród brodatych braci zakonnych. Należy pamiętać nie tylko o zasłonięciu piegowatych od greckiego słońca ramion (choć zdarzają się wyjątki, jak na załączonym obrazku), ale także przywdziać odpowiednio długą sukienkę. Ponieważ w tym roku nie w smak nam było spędzanie 36 stopniowych upałów w metrach bieżących tkaniny, odziano nas w ascetyczne, brunatne, okropnie skrojone fartuchy.

agia-triada

HISTORIA POWSTANIA

Uważam jednak, że warto znieść to upokorzenie, aby w sekundę później zachwycać się mikro światem, który duchowni stworzyli za ciężkimi wrotami monastyru Agia Triada. Dzieło, z początkiem XVII wieku rozpoczęli dwaj bracia mnisi, Javrentios i Jeremias Jagarolon, pochodzących z nobilitowanej kreteńsko – weneckiej rodziny Tzagarolos. Przyszło im jednak zmierzyć się z ambitnym planem budowli w ciężkich czasach – w 1643r. Kreta znalazła się pod panowaniem Turków, a monastyr i jego bogobojni mieszkańcy przez bardzo długi czas byli prześladowani i szykanowani.

agia-triada

agia-triada

agia-triada

NIEZWYKŁA ARCHITEKTURA

Fasada okalająca monastyr Agia Triada, w której centralnej części znajduje się wejście na dziedziniec, została zbudowana z zachowaniem ścisłych zasad proporcji, z elementami renesansowej architektury.

Po przejściu bramy wkraczamy do zupełnie innego świata. Uwagę zwraca przede wszystkim panujący tu spokój, cisza i obezwładniająca ilość zieleni i kwiatów oplatająca dziedziniec, świątynię i boczne mury. Tam właśnie zlokalizowane są cele mnichów, muzeum, biblioteka, jadalnia i seminarium.

Wszędobylskie oleandry, strelicje i bugenwille zaczepiają z każdego kąta swoimi jaskrawymi kwiatami. Drzewa owocowe żyją w pięknej symbiozie, otoczone nasturcjami, cyklamenami i trzmieliną.

agia-triada

agia_triada_monastyr_ogród_winnica_wina_krety

agia_triada

agia-triada

agia-triada

Najbardziej okazały i niezwykły w swojej konstrukcji budynek to oczywiście kościół Agia Triada. Imponująca bizantyjska świątynia o kamiennej fasadzie i trzech charakterystycznych kopułach. Ciężki okres panowania Turków w oryginalnej formie przetrwała tylko centralna, dolna część kaplicy.

Pozostałe części zostały odbudowane w XIX wieku za przyzwoleniem regionalnego Osmańskiego Paszy. Wewnątrz oczywiście skrzy się złotem piękny, wyrzeźbiony w drewnie ikonostas. W oczach migają też kryształki bogato zdobionych żyrandoli i płomyki świec zapalnych przez wiernych w różnych intencjach.

kreta

agia_triada_monastyr_kościół_św_trójcy_kreta_crete_grecja_greckie_wakacje_mało_znane_atrakcje_krety

agia-triada

BRACISZKOWIE – SPECJALIŚCI OD OLIWY I WINA

Warto wdrapać się na wieżę widokową tuż nad wejściem do klasztoru, aby dokładnie objąć wzrokiem imponujące tereny uprawne należące do monastyru. Winnica, gaje oliwne, pasieka ciągną się hektarami aż po horyzont.

Mnisi z klasztoru Agia Triada wiodą prym w ekologicznej uprawie, wyrzekając się jakichkolwiek środków chemicznych. Produkują na swojej ziemi niesamowicie aromatyczną, gęstą i delikatną w smaku oliwę. Rozwijają tęz uprawę aż czterech rodzajów szczepów winorośli: Cabernet Sauvignon, Merlot, Trebbiano, a także lokalny szczep Fokiano Remeiko.

Rozpływam się też nad ich tsikoudią sprzedawaną w litrowych, ascetycznych butelkach. W mojej walizce zawsze lądują również co najmniej 3 puszki oliwy extra virgin.

agia_triada_monastyr_kreta_crete_co_zobaczyć_na_krecie_kreta_zachodnia_chania

agia-triada

agia-triada

IDEALNY DZIEŃ NA PÓŁWYSPIE AKROTIRI

Monastyr Agia Triada jest jednym z najbogatszych klasztorów Krety, odgrywał i nadal odgrywa bardzo ważną rolę w historii wyspy, obecnie m.in jako sponsor kilku szkół w Chanii. Jest to też oczywiście bardzo ważne miejsce kultu religijnego prawosławnych. Warto zajrzeć tu w godzinach porannych lub tuż przed zachodem słońca – będziemy  wówczas niemal zupełnie sami w tym wyjątkowym miejscu.

Za każdym razem podczas pobytu w Chanii, odwiedzam monastyr w drodze na którąś z ulubionych plaż półwyspu Akrotiri – o których więcej przeczytacie tutaj.

To plan na dzień idealny – poranny spokój i harmonia wśród pięknych klasztornych murów, zakupy u mnichów i leniwa przejażdżka, na którąś z uwielbianych przez Kreteńczyków plaż. Oczywiście z obowiązkowym obiadem o zachodnie słońca nad brzegiem morza. Czy można chcieć czegoś więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *