inspiracje, Szerokie horyzonty 1
Leave a comment

Szerokie horyzonty vol. 1

Nowa, cykliczna forma poszerzania naszych horyzontów, zyskiwania nowych perspektyw i inspirowania. Ciekawe artykuły, pogłębiające wrażliwość wiadomości, wydarzenia kulturalne, których absolutnie nie możecie przegapić. Jednym zdaniem – kreatywny przegląd świata w pigułce.

W tym tygodniu kulturalne wydarzenie numer jeden, czyli wystawa prac Mariny Abramović w moim rodzinnym Toruniu i wszelkie związane z tym inspiracje artystyczne. Zerknijcie też na architektoniczne rozwiązania do naśladowania w naszym kraju nękanym „pastelozą” i nacieszcie oczy pięknym grafikami zdolnej, młodej artystki z Nowej Zelandii. Z półki z książkami ściągam dla Was najciekawsze wywiady, które otwierają oczy i serce, a spragnionych letnich smaków porywam na zakupy na… Sycylię!

CYTAT TYGODNIA

i polecenie bloga Wonder & Ponder – to absolutnie wyjątkowe miejsce w sieci, które pozwala zachować dobrą kondycję psychiczną i nieustannie uświadamia, jak ważne jest bycie dobrym i łagodnym dla samego siebie. Autoempatia górą!

cytat

 

ARCHITEKTURA

Więcej przestrzeni, więcej światła, więcej widoku – taka idea przyświecała architektom z pracowni Lacaton & Vassal, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture, którzy podjęli się zadania rewitalizacji trzech nieciekawych bloków socjalnych z lat 60. we francuskim mieście Bordeaux. Pierwotnie budynki planowano wyburzyć, jednak efekt końcowy tego prostego rozwiązania (proces rewitalizacji zajął od 12 do 16 dni!) zaskoczył wszystkich. Projekt trafił do finału prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe, podniósł standard życia mieszkańców i przede wszystkim udowodnił, że rewitalizacja to niekoniecznie ocieplanie i malowanie elewacji wszystkimi kolorami tęczy.

Link do artykułu – klik.

Bloki z wielkiej płyty w Bordeaux po renowacji, proj. Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture, Christophe Hutin Architecture

Bloki z wielkiej płyty w Bordeaux po renowacji, proj. Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture, Christophe Hutin Architecture

 

GRAFIKA

Wspomniane pastele i wszystkie kolory tęczy świetnie prezentują się za to w pracach Joanne Ho – nowozelandzkiej artystki, którą inspiruje życie skupione wokół… wody. Jej prace to kwintesencja beztroskiego lata! (dostępne przez Etsy).

image 0

 

SZTUKA

Marina Abramović, to artystka, która dzięki swojej bezkompromisowości i odwadze w tworzeniu regularnie bywa na językach całego świata. Jej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu także towarzyszą wielkie emocje i medialna wrzawa. Polecam Wam poznać jej twórczość bliżej poprzez świetnie zrealizowany film dokumentalny „Artystka Obecna” lub biografię Mariny Abramović wydaną przez Rebis, a następnie ruszyć w któryś ciepły weekend do Torunia (wystawa Do czysta/The Cleaner trwa do 11 sierpnia), aby wejść w wyjątkową interakcję z twórczością Abramović. Warto zrobić to podczas jednego z reperformansów prezentowanych zgodnie z kalendarzem CSW.

Link do wydarzenia – klik.

 

Znalezione obrazy dla zapytania abramovic artystka obecna

 

KSIĄŻKA

„Miłość jest warta starania” – Justyna Dąbrowska, wyd. Agora

„Mówić można z każdym – rozmawiać bardzo mało z kim”

Justyna Dąbrowska, autorka kolejnej już części wywiadów z serii Rozmowy z Mistrzami, potrafi słuchać, słyszeć, widzieć, patrzeć, pytać i analizować, ale w sposób bardzo empatyczny, dziecięco ciekawy i równocześnie dojrzały w pytaniach. A jeśli rozmówcami są tak wybitni twórcy jak Danuta Szaflarska, Zygmunt Bauman, Krystyna Starczewska czy Ryszard Horowitz, mamy ucztę dla umysłu na kilka wieczorów (u mnie także nocy). Te rozmowy to skarbnica wiedzy, prawdziwy poradnik życia, fascynujące (czasem nawet dla samych rozmówców) podsumowania kilkudziesięciu lat trwania na świecie. Bardzo wartościowa pozycja.

milość_jest_warta_starania_justyna_dąbrowska_książka_wywaidy_z_mistrzami_agora_wydawnictwo

zygmunt_bauman_milosc_jest_warta_starania_justyna_dąbrowska_agora_rozmowy_wywiady

Fragment rozmowy z Piotrem Matywieckim

A co jest tak naprawdę warte w życiu starania?

Nade wszystko – własna wewnętrzna autentyczność. Trzeba do końca życia walczyć z każdym autozakłamaniem, z każdą iluzją. Przede wszystkim iluzją co do siebie.

TED Books

Wykłady Ted Talks trafiają do mnie zwięzłą formą, łatwą dostępnością i niekoniecznie naukowymi  gadkami na naprawdę istotne tematy. Jeśli Wy też cenicie sobie taką formę poszerzania horyzontów, zapewne ucieszy Was informacja, że te najbardziej popularne wystąpienia zostały przeniesione na papier i dostępne są w formie książek. Można już zamówić kilka pierwszych wydań, np. drukowaną, rozszerzoną wersję wystąpienia Margaret Heffernan na temat budowania nowej, niezwykle prostej i skutecznej kultury pracy:

lub to odkrywcze wystąpienie podróżnika Pico Iyer, który twierdzi, że największe przygody możemy przeżywać siedząc we własnym domu:

Książki (obecnie w promocyjnych cenach) są dostępne tutaj.

 

PODRÓŻE

Kooperatywa i sklep In Campagna – jeśli w środku naszej ciemnej zimy ktoś oferuje mi dostarczenie pod same drzwi mieszkania cubotto pełnego ekologicznych sycylijskich pomarańczy, zgrubiałych cytryn, pachnących pomidorów, wąsatych fenkułów i wyczekiwanych karczochów, nie umiem odmówić. Sycylijscy rolnicy i producenci podbili moje znudzone zimą podniebienie. Zresztą sami zobaczcie, jak szybko Sycylia potrafi zawrócić człowiekowi w głowie klik!

incampagna_sycylia_zakupy_kooperatywa_włoskie_pomarańcze

@paulisiemojapanno via Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *