Apulia, Półwysep Gargano, Włochy
komentarze 2

Półwysep Gargano – wakacje w najstarszym lesie Włoch

Apulia – kierunek, który zdążyliście już gremialnie pokochać i zapewne zakocha się w niej każdy kto choć raz przekroczy bramy lotniska w Bari. Jednak nie każdy wie, że istnieje też Apulia dzika, dziewicza, niemal pozbawiona turystów. Strzępek Dalmacji, który w wyniku procesów geologicznych postanowił przyłączyć się do Włoch. Półwysep Gargano – kraina pustych plaż, białych skał oblewanych przez turkusową wodę, bezkresnych starych lasów i ludzi, którzy każdy skrawek tej ziemi kochają bezgranicznie.

GARGANO – PO DRUGIEJ STRONIE TĘCZY

Półwysep Gargano miał być odskocznią od szarych średniowiecznych miasteczek i wiosennego chłodu regionu Marche. Autostrada Adriatica w niespełna 3 godziny jazdy z widokiem na Apeniny obiecywała przenieść nas w zupełnie inny świat. Bez zastanowienia przepakowaliśmy więc bagaż w jedną małą walizkę i wyruszyliśmy na małe wakacje na południe Włoch. Kiedy górzysty krajobraz Abruzji zaczął ustępować miejsca kwiecistym łąkom i starym gajom oliwnym południa, poczułam przyjemną beztroskę. Nie spodziewałam się jednak, że już za chwilę wkroczymy do niesamowicie różnorodnej krainy lasów bukowych, podmokłych terenów porośniętych bambusem, bezkresnych gajów figowych i cytrusowych i ciszy, która ukołysze każde nerwy. Kiedy okazało się, że z początkiem maja kwitnie w tutejszych lasach co najmniej 99 odmian orchidei, umierałam ze szczęścia.

PÓŁWYSEP GARGANO – HISTORIA

Półwysep Gargano od zawsze pozostawał małym skrawkiem ziemi odizolowanym od reszty świata. Połączenie kolejowe z resztą Włoch pojawiło się tu dopiero w XX w., ale nie zmieniło tej tajemniczej krainy. Krótki okres sławy jako idealne miejsce na niskobudżetowe wakacje dla Włochów, szybko przeminął, pozostawiając tylko gdzie nigdzie opuszczony hotel lub pusty kemping. Nikt nie zdążył zaorać zapierających dech w piersiach dróg i zmienić je w nudne trasy szybkiego ruchu. Nietknięte przemysłem turystycznym plaże i opadające do nich spektakularne wapienne skały zapewniają intymność i spokój. Kiedy ze smutkiem myślałam, że takie miejsca w Europie już nie istnieją, odkryłam Półwysep Gargano.

Peschici

Położenie Pescici jest tak bajkowe i absurdalne geograficznie, że w pewnym momencie łapię się na myśli, że to nie może się dziać naprawdę. Białe mury obronne osadzone na wysokich skałach wyglądają jak gęste obłoki, u stóp miasta turkus Adriatyku bezceremonialnie kłuje w oczy. Kiedy lawirujemy zieloną panoramiczną drogą prowadzącą do miasteczka, milczymy jak zaklęci  podziwiając widoki.

Przeszłość Peschici to ataki piratów, oblężenie Saracenów i zmieniające się koleje losów pod rządami m.in. dalmackich Słowian. Dziś miasteczko zachwyca spokojem, kolorowymi uliczkami pełnymi urokliwych restauracji, kawiarenek, lodziarni i sklepików z rękodziełem. Pobielana niska zabudowa, miniaturowe placyki z fontannami, bugenwille otaczające kolorowe okiennice i niesamowity widok na Adriatyk atmosferą przypominają wakacje na Cykladach. U stóp miasta rozciąga się złota plaża Marina di Peschici z jedwabistym piaskiem i milionem muszelek wyrzuconych przez morze. A także jedną spacerowiczką, wyraźnie zadowoloną z pobytu w tym miejscu.

gargano

peschici_gargano_puglia_apulia_apulien_włochy_gargano_półwyspep_gargano

gargano

gargano

gargano

peschici_beach_apulia_puglia_gargano_półwysep_gargano_włochy_italy

CIEKAWOSTKA

Dzień 31 października 1999r. okazał się niezwykle szczęśliwy dla grupy 99 mieszkańców Peschici. W popularnej włoskiej loterii SuperEnaLotto wygrali oni łącznie zawrotną kwotę 63 miliardów lirów, czyli 32 miliony euro. Od tamtej pory Peschici stało się we Włoszech synonimem niespodziewanego szczęścia. Kopię czeku wystawionego na astronomiczną kwotę 63 601 317 318 lirów znajdziecie na murze domu nr 4 przy ulicy Corso Umberto I.

PRZERWA NA ZACHWYT – TRABUCCHI

Krajobraz brzegu wokół Peschici i dalej urozmaicają charakterystyczne konstrukcje, przypominające wielkie drewniane pająki. Te architektoniczne wynalazki to trabucchi, wysięgniki  służące do połowu ryb i usprawniające pracę rybaków, którzy na charakterystycznej belce wieszali pod odpowiednim kątem rybacką sieć. Trabucchi wymyślili niedoścignieni Fenicjanie. Choć dziś raczej korzysta się z łodzi, pozostają one nieodłączną i charakterystyczną częścią krajobrazu tej części włoskiego buta. Młodzi mieszkańcy Półwyspu Gargano, dumni ze swojego dziedzictwa, tworzą w niektórych trabucchi świetne restauracje. Karmią przybyszów świeżym owocami morza i tradycyjnymi daniami Apulii (więcej na temat kuchni Apulii tutaj).

trabucchi_gargano_peschici_vieste_południe_włoch_apulia_puglia

GDZIE ZJEŚĆ W PESCHICI?

Porta di Basso – nienadęty fine dining, stworzony przez Domenico Cilenti – jednego z najbardziej utytułowanych i zdolnych szefów kuchni. Restauracja Porta di Basso serwuje dania sezonowe, proste, świeże, przygotowane z ekologicznych składników wyłącznie z Apulii, wszystko w duchu slow food. Naprawdę warto zarezerwować tu stolik dosłownie wiszący nad morzem i zanurzyć się w smakach menu degustacyjnego, aby doświadczyć pełnego przekroju kuchni południa Włoch (cena od 40  do 60 Euro za osobę za pełne menu degustacyjne).

Via Cristoforo Colombo, 38, Peschici

gargano

Ai Trbbucchi di Marmi – restauracja położona nad samym morzem, otoczona imponującymi, najstarszymi trabucchi. Serwuje się tutaj typową kuchnię „z morza prosto na talerz”, codziennie bogata selekcja świeżych ryb. Bardzo ciekawy wybór antipasti, w tym tradycyjne nadziewane małże i owoce morza na surowo. Atmosfera nie do pobicia. Przypomina posiłek na łajbie, nad głowami wiszą rybackie sieci, a fale uderzają o skały niosąc silny zapach jodu. Najlepsze miejsce na kolację o zachodzie słońca.

Località Punta San Nicola Peschici, Peschici

gargano

Vieste

Do Vieste docieramy tuż po zakończeniu sławnej południowej sjesty, traktowanej tu z prawdziwą nabożnością. Ponownie wyrasta przed nami imponujących rozmiarów miasto, zawieszone na skale zanurzonej w morzu. Jego niezwykłe położenie dopełnia ogromna wapienna skała Pizzomunno. To symbol miasteczka i jednocześnie bohaterka opowieści o wielkiej miłości syreny do biednego rybaka.

W samym centrum miasteczka gęstnieje ruch, korki w wersji mini blokują ronda skupione wokół głównego placu. Mogę wobec tego bezkarnie gapić się na mecz piłki nożnej rozgrywany z wrzawą pod wielkimi palmami. I jawnie zazdrościć grupce starszych panów pochłaniających kolorowe sorbety. Cudem znajdujemy miejsce naprzeciwko jednej z kilkudziesięciu piekarni serwujących popularne na Półwyspie Gargano, paposcia.  W hotelu, jak to w Apulii, zalewa nas morze serdeczności, otwartości, spontaniczności i minimalnej znajomości angielskiego. Po godzinnej rozmowie (z dużym udziałem języka ciała) o najlepszych restauracjach, plażach, piekarniach etc. szaleję z radości powrotu na południe Włoch.

gargano

gargano

gargano

Vieste to największe miasto Półwyspie Gargano, jego nieoficjalna stolica i głośno bijące serce tego regionu. Od północy otoczone złotymi, piaszczystymi plażami, od południa zapewnia intymny odpoczynek w małych zatoczkach i na żwirowych plażach. Stanowi wprost idealny punkt wakacyjnego pobytu. Najbardziej klimatyczna część Vieste, czyli centro storico, to charakterystyczna dla południa gęsta sieć wąskich uliczek z białą zabudową, tysiącem małych schodków i spektakularnym widokiem na Adriatyk.

Co najprzyjemniejsze, w porównaniu z innymi miastami Apulii, starówka Vieste nie została zdominowana przez hotele, restauracje i sklepy z rękodziełem. Większość domów nadal zamieszkiwana jest przez ich prawowitych właścicieli. Dobrze ukryte osterie i trattorie goszczą praktycznie samych Włochów, a na wieczornym aperitivo z widokiem na morze cena ukochanego negroni niebezpiecznie zachęca do kolejnych toastów.

gargano

gargano

vieste_półwysep_gargano_apulia_puglia_włochy

vieste_italy_apulia_puglia_bari_wakacje_we_włoszech

W samym sercu starówki traficie na kilkadziesiąt szerokich schodów prowadzących do katedry z przepiękną barokową wieżą. Jej dzwon co godzinę dudni między murami miasta. Podczas naszego pobytu i odbywającego się  z pompą święta maryjnego, bije jak oszalały przy akompaniamencie fajerwerków. Jeszcze wyżej, nad białym miastem króluje XIII wieczny zamek. Dawniej bardzo ważna forteca strzegąca miasto przed licznymi plądrownikami, obecnie obiekt wojskowy.

vieste_puglia_apulia_półwysep_gargano_włochy_południowe

vieste_gargano_włochy_południowe_apulia_puglia_italy

vieste_półwysep_gargano_włochy_południowe_najlepsze_plaże_włoch

GDZIE ZJEŚĆ W VIESTE?

W Vieste jak na dłoni zauważycie w jaki sposób żyją i funkcjonują mieszkańcy południa. Próżno szukać tu wielkich supermarketów, czy wielobranżowych sklepów. Warto natomiast zrobić zakupy w prawdziwie włoskim stylu. Zacząć od piekarni (i genialnej focacci), wejść do sklepu obok po sery, na targu miejskim zaopatrzyć się w warzywa i owoce, następnie przejść na drugą stronę ulicy po gęstą, aromatyczną oliwę, a wycieczkę zakończyć w salumerii, czyli gwarnym sklepie z wędlinami. Tutaj każdy w czymś się specjalizuje i gwarantuje jakość sprzedawanych produktów. Z takim zaopatrzeniem możecie rozpocząć ucztę na tarasie lub piknik na plaży.

Vico del Gargano

Vico del Gargano, położone w samym sercu Parku Nardowego Gargano, otoczone najstarszym lasem Włoch – Foresta Umbra i majestatycznie górujące nad gajami pomarańczowymi, stanowi kolejny punkt obowiązkowy wycieczki po Półwyspie Gargano. Już sama kręta, zielona i dzika droga do miasta, przenosi w czasie i skutecznie odcina od problemów pierwszego świata. Vico del Gargano – miasto zakochanych, to oficjalne hasło zachęcające do przyjazdu.

I najwyraźniej bardzo skutecznie. Co roku, latem, do Vico del Gargano przybywają tłumy włoskich turystów, aby romantycznie świętować ten dzień, krążąc po gęstwinie uliczek, całując się w zaciszu Vicolo del Bacio (Zaułek Pocałunków) lub klepiąc pacierze za udany związek w jednym z kościołów pod wezwaniem Św. Walentego.

vico_del_gargano_vieste_apulia_puglia_gargano_peninsula

vico_del_gargano_paposcia_apulia_puglia_włochy

vico_del_gargano_apulia_puglia_półwysep_gargano_paposcia_foresta_umbra

vico_del_gargano_apulia_puglia_bari_foggia_włochy_południowe

Walenty to oczywiście patron tego miasteczka, które ma za sobą burzliwą historię wielowiekowych sporów. Tym bardziej zaciekawia więc niemal nienaruszona, ale jednak podniszczona i ponura zabudowa centro storico z X wieku. Wewnątrz uliczek słyszymy jednostajne bicie młotków, a pod nogami zastyga świeży beton, łatający dziurawe chodniki. Mam jednak wrażenie, że absolutnie nic nie uległo tu zmianie w ciągu ostatnich dziesięciu wieków.

Zmurszałe ściany zabytkowej zabudowy porasta mech, w powietrzu czuć wilgoć starych murów, dachy z czerwonej terakoty straszą gdzieniegdzie czarnymi dziurami. Tę osobliwą atmosferę potęguje bezkres ciemnych lasów otaczających miasto z każdej strony. Spacer po centro storico Vico del Gargano przypomina mi zwiedzanie niezwykłej Matery. Czuję oddech historii na plecach.

vico_del_gargano_apulia_puglia_włochy_południowe_mezzogiorno

gargano

gargano

GDZIE ZJEŚĆ W VICO DEL GARGANO?

Nie ważcie się opuszczać Vico del Gargano bez spróbowania tutejszej bardzo popularnej przekąski, paposci. To imponujących rozmiarów bułka, wypełniona różnym nadzieniem (zazwyczaj oliwkami, prosciutto, rukolą i mozzarellą). Czyli pośrednia wersja tutejszej pizzy i szybkiej przekąski serwowanej na cieście wyrabianym na zakwasie. Idealny plażowy ekwipunek.

Najlepsze paposcie zjecie w kultowym miejscu –  Da Willy.

Via Sbrasile, 7, 71018 Vico del Gargano

PRZERWA NA ZACHWYT – FORESTA UMBRA

Las Foresta Umbra jest ostatnią częścią pradawnego „Nemus Garganicum”, które pokrywało cały półwysep. Jest jednym z najbardziej rozbudowanych obszarów z roślinami liściastymi we Włoszech i największym w Europie. Foresta Umbra, czyli cienisty lub ciemny las idealnie nawiązuje do wyglądu tego ponad 10 000 ha obszaru Parku Narodowego Gargano. Gęsty i intensywnie zadrzewiony obszar żyje w pełniej symbiozie z ponad 2000 różnych gatunków roślin bezcennych w punktu widzenia dziedzictwa naturalnego (od 1997r. na liście UNESCO).

Królują jednak 700 letnie jodły alpejskie, ogromne buki, o średnicy nawet 2 metrów, lipy, wiązy i klony. Ich monumentalne rozmiary uzupełnia mniejsza leszczyna i kasztanowiec. Foresta Umbra daje schronienie sarnom, danielom, dzikom, które są naturalnym elementem tutejszego krajobrazu i z pewnością każdy turysta natknie się na te gatunki. Podobnie jak na wiele ptaków drapieżnych, bażanty, dzikie koty czy borsuki. Całkiem niedawno, naukowcy udokumentowali obecność wilków, które zniknęły z tego obszaru ponad 200 lat temu.

gargano

Foresta Umbra to niesamowita gratka dla fanów aktywnego odpoczynku. Tutejsze trasy piesze i rowerowe są dobrze zorganizowane, bezpieczne i niesamowicie ciekawe.

Rodi Garganico

Rodi Garganico to bardzo przyjemny kurort, który urzekł nas wakacyjną beztroską i lekko hipisowską atmosferą. Jest tu kolorowo, luzacko, radośnie. U stóp miasta rozciąga się piękna piaszczysta plaża, a po labiryncie uliczek krążą niebiańskie zapachy piekarenek i knajpek serwujących smażone owoce morza. Najciekawszym miejscem, zwłaszcza wieczorami jest Piazza Rovelli. Klimatyczny plac z fontanną, otoczony ze wszystkich stron kolorowymi kamienicami i licznymi barami.

Tu skupia się życie towarzyskie mieszkańców, tu rozgrywane są karciane wojny, tutaj nawiązują się młodzieńcze romanse. I właśnie tutaj wypijecie najlepsze limoncello. To trunek, którym szczyci się Rodi Garganico, bowiem właśnie w okolicach miasta rosną najbujniejsze ogrody wydające na świat cytryny Femminello. Cytrusy można tu dostać na każdym kroku, w małych warzywniakach, na pojedynczych straganach czy wprost z bagażnika głośnych piaggio ape. My trafiliśmy dodatkowo na sezon młodego bobu, którego zielone sterty wprost wysypywały się z półek, pojemników i skrzynek. W dole miasta rozciąga się duma włodarzy – nowoczesna, duża i świetnie wyposażona marina jachtowa. Dzięki tej inwestycji, Rodi Garganico zaczęło odgrywać znaczącą rolę w ruchu turystycznym na Morzu Śródziemnym.

gargano

gargano

gargano

gargano

gargano

gargano

INFORMACJE PRAKTYCZNE

JAK DOTRZEĆ I PORUSZAĆ SIĘ PO PÓŁWYSPIE GARGANO?

Samolotem – najwygodniejszym połączeniem będzie lot do Bari. Stamtąd leniwa przejażdżka do Vieste zajmie Wam około 2 godzin. Inną ciekawą opcją, z której skorzystaliśmy jest lot do Pescary. Zazwyczaj bardzo tani, ponieważ nie jest to popularny kierunek podróży. Od Vieste będzie Was dzielić ok 2.5h przejażdżki autostradą z pięknymi widokami.

Pociągiem – dla tych mniej zmotoryzowanych, proponuję lot do któregoś z miast powyżej i dalszą podróż pociągiem. Zwłaszcza trasa Pescara – Rodi Garganico robi ogromne wrażenie. Nitka kolei Trenitalia biegnie niemal całą drogę wzdłuż Adriatyku, a następnie przedziera się przez piękne zarośla Półwyspu Gargano. Tak to wygląda właśnie w Rodi Garganico:

gargano

Samochódto zdecydowanie najlepszy środek lokomocji na tutejsze warunki. Nie będę ukrywać, zwiedzanie Półwyspu Gargano autobusem może się okazać męczące i nieco trudniejsze logistycznie, ale oczywiście jest możliwe. Jeśli nie straszne są Wam kaskaderskie wyczyny kierowców autobusów lawirujących po bardzo krętych i miejscami wąskich drogach półwyspu – Gargano jest Wasze. Dodatkowo możecie korzystać z drogi morskiej! Np. na trasie Rodi Garganico – Vieste kursują regularnie promy pasażerskie.

Niezwykle pomocną stronę wyjaśniającą jak funkcjonuje cały transport w Apulii wraz z rozkładami jazdy znajdziecie tutaj.

 

 

2 Comments

  1. Koszszmar says

    Brakuje mi tylko wzmianki o najpiękniejszych plażach Spiaggia di Vignanotica i Spiaggia di Baia dei Mergoli ☀️ Kocham całą Apulię, w zeszłym roku trafiliśmy na Gargano i w te wakacje wracamy po raz trzeci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *