Polska, Toruń
Leave a comment

Co zobaczyć w Toruniu – alternatywny przewodnik

co_zobaczyć_w_toruniu

Chcecie poznać inny Toruń? Miasto twórcze, niesztampowe, innowacyjne a jednocześnie przyjazne, pyszne i ciepłe? Dajcie się dziś porwać na spacer po moim mieście.  Pokażę Wam, co zobaczyć w Toruniu. Chodźcie! Będzie fajnie!

Jest tutaj wszystko, czego potrzeba do spędzenia idealnego weekendu z rodziną lub znajomymi – główne atrakcje skupione w pobliżu Starówki, zadbane gotyckie kamienice, gwarna atmosfera miasta, które żyje, uliczni grajkowie, a także legendy i historia wdzięcznie zabawiające turystów.

Pozwólcie, że ominę największe atrakcje i miejsca, które wyrastają w polskich miastach jak grzyby po deszczu (czyli co najmniej sześć muzeów piernika, czekolady, mydła i powidła) a które nie do końca kupują mnie swoją atmosferą. Postaram się za to skupić na tym co w Toruniu najpiękniejsze. Miejscach, gdzie to co ważne dla duszy, łączy się z czymś pysznym dla ciała i dobrym dla głowy. Gdy ktoś znajomy pyta mnie, o to, co zobaczyć w Toruniu, rzucam pięcioma lub sześcioma miejscami, o których nie przeczytacie w przewodnikach lub na blogach.

CO ZOBACZYĆ W TORUNIU?

TORUŃ DLA DUSZY

Centrum Sztuki Współczesnej 

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu to miejsce, które żyje na pełnych obrotach. Przede wszystkim za sprawą wystaw światowej sławy artystów (David Lynch, Marina Abramović, Alfredo Jaar, Massimo Bartolini), ale także dzięki innym wydarzeniom organizowanym w przestrzeni CSW. Jest tu też kameralne kino z ciekawym repertuarem dla dorosłych i młodszych widzów. Obrazu dopełnia świetna kawiarnia wkomponowana w nowoczesną przestrzeń budynku i księgarnia z imponującym zbiorem książek i albumów o sztuce.

Jednym zdaniem – CSW to miejsce, gdzie sztuka muśnie Was z każdej strony w bardzo przyjemny sposób. Warto tu zajrzeć po oryginalne pamiątki!

Więcej na temat wystawy nr 1 w CSW przeczytacie tutaj.

CSW Toruń – ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

co zobaczyć w Toruniu

co zobaczyć w Toruniu

Dzielnica Bydgoskie Przedmieście z Parkiem Miejskim

Zacznę od Parku, który jest prawdziwym fenomenem i jednocześnie najpiękniejszym miejskim parkiem w Polsce. 25 hektarowy kompleks w angielskim stylu z 1817 r. położony na bardzo urozmaiconym, falistym terenie niedaleko Wisły to prawdziwa perełka Toruniu.

Można tu wypoczywać aktywnie – są wyznaczone miejsca do grillowania, ogromny i nowoczesny plac zabaw, fontanny, staw z łabędziami czy muszla koncertowa. Jednak przede wszystkim spektakularnie położone starorzecze Wisły, tzw. Martówka, do której dotrzecie romantycznymi drewnianymi mostkami i zarośniętymi mchem schodami. Kawałek dalej, 6 hektarów dzikich łąk wyznacza piękną trasę wakacyjnych spacerów wzdłuż nadwiślańskich błoni.

co zobaczyć w Toruniu

co zobaczyć w Toruniu

Do Parku dotrzecie w 15 min przyjemnym spacerem ze starówki. Po drodze warto zahaczyć o  klimatycznie położone, najstarsze polskie ZOO i przede wszystkim podziwiać odrestaurowane kamienice dzielnicy Bydgoskie Przemieście.

To tu pomieszkiwali swego czasu Witkacy i Przybyszewski, tu toczyło się eleganckie i elitarne życie Torunia, a w secesyjnych willach z tajemniczymi ogrodami przy ul. Słowackiego odbywały się spotkania na szczycie.

W obrębie dzielnicy znajduje się też kilka ciekawych domów z muru pruskiego, w których obecnie działają przedszkola lub wydziały Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Piękne zdjęcia autorstwa adam_antoniuk via Instagram

co zobaczyć w Toruniu

co zobaczyć w Toruniu

co zobaczyć w Toruniu

Park Leśny Barbarka

Jeśli skończy Wam się cierpliwość do lepienia pierników lub zmęczy tłum turystów w okolicach Starówki, polecam teleportować się do klimatycznej Szkoły Leśnej na Barbarce. Rozrywkę starszym i młodszym zapewnia tutaj m.in. park linowy, plac zabaw, świetnie przygotowane ogniska i grillowiska, mała stajnia, wypożyczalnia rowerów i innego sprzętu rekreacyjnego. Poszukiwaczy przygód na pewno zainteresują trasy na orientację (tutaj mapka do pobrania) i bardzo dobrze przygotowane przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Nie ma nudy, jest za to piękna przyroda, cisza (tak, pomimo tylu atrakcji jest tu bardzo spokojnie), kawka w eko kafejce i przytulanie się do drzew.

Jesienią, Barbarka to najlepsze miejsce na grzybobranie. Natomiast w ciepłe letnie wieczory będziecie świadkami kameralnych ślubów w maleńkim drewnianym kościółku w środku lasu.

Park Leśny Barbarka – ul. Przysiecka 13

co zobaczyć w Toruniu

zdj. Osada Leśna Barbarka

co zobaczyć w Toruniu

zdj. Osada Leśna Barbarka

Baj Pomorski

Młodszy brat warszawskiego Teatru Baj, wkomponowany w starówkę, stylowy teatr lalek, zachwyci Was przede wszystkim niezwykłym projektem budynku. Front Baju Pomorskiego stanowi wielka szafa z szufladami, kołatkami, płaskorzeźbami i postaciami z bajek, wyglądającymi z różnych kątów. Jeden rzut oka wejście do teatru i jesteście w innym, magicznym świecie. Jeszcze ciekawiej jest za drzwiami Baju – tradycyjny repertuar teatru lalek, przeplata się z nowoczesnymi pokazami multimedialnymi, a wnętrza teatru zachwycają ręcznie rzeźbionymi meblami, detalami i bajkową kolorystyką.

W październiku odbywają się tutaj prestiżowe Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek. To największy festiwal sztuki animacji w Polsce, który przyciąga mistrzów lalkarstwa w całego świata. I kto by pomyślał, że na samym początku działalności Baju, braki kadrowe łatano biednymi studentami…

Baj Pomorski – ul. Piernikarska 9

co zobaczyć w Toruniu

 

Muzeum Podróżników

To jedno z miejsc, które wypełnia ogromną lukę edukacji kulturowej w naszym kraju. Niezwykłe życie Tonnego Halika i Elżbiety Dzikowskiej posłużyło za kanwę opowieści o innych narodowościach, grupach etnicznych, językach, wierzeniach i tradycjach.

Zgromadzone przez nich przedmioty, pamiątki, mapy i zdjęcia szczelnie wypełniają półki i ściany na ośmiu salach zielonej kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej. Są historie łowców głów z Amazonii, są nieodłączne atrybuty gauchos z dzikiej Patagonii, fascynujące opowieści o największych odkrywcach naszego globu, a przede wszystkim niezwykły zbiór biżuterii i elementów garderoby gromadzony latami przez Elżbietę Dzikowską. To jedno z najlepszych miejsc, aby przenieść się w kolorowy, pasjonujący i zaskakujący świat innych obszarów kulturowych.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – ul. Franciszkańska 9

 

TORUŃ DLA GŁOWY

Księgarnia Kafka i Spółka

W moim idealnym świecie istnieją tylko kameralne księgarnie. Takie w których obsługa wita Was uśmiechem jak starych przyjaciół, pomaga w doborze idealnej lektury, ściąga do swoich zbiorów wartościowe, ciekawe książki i organizuje życie kulturalne miasta. Taka właśnie atmosfera panuje w małej księgarni Kafka. Uwielbiam odwiedziny w tym miejscu i pogawędki o książkach, z ludźmi, którzy czytają duuużo więcej niż 37% Polaków.

Znajdziecie tutaj również bezpłatny miesięcznik kulturalny IKAR, kompendium wiedzy na temat wszelkich imprez kulturalnych Torunia. To bardzo dobry wstęp do poznawania miasta od jego najlepszej strony.

Księgarnia Kafka i Spółka – ul. Szewska 2

co zobaczyć w Toruniu

co zobaczyć w Toruniu

Toruński Antykwariat Księgarski

Mikroskopijny lokalik w jednej z kamienic Starego Miasta umyka uwadze większości turystów (a także mieszkańców). Jednak wtajemniczeni wiedzą, gdzie można znaleźć białe kruki, mądre książki dla dzieci, zaginione winyle i kiczowate pocztówki. Po kilku długaśnych półkach skacze się tutaj przy pomocy drabinki, kurz spowija zacienione regały, rzeczone winyle cisną się w kartonach po bananach, a fotel pod oknem w stylu vintage zapewnia kameralną lekturę. Antykwariat Toruński to rodzinny biznes, a najmłodsza właścicielka dba o to, żeby było to miejsce rozwoju i małych i dorosłych czytelników. I trudno się nie zgodzić z jej opinią na temat wartości książek, zawartą na stronie internetowej antykwariatu:

„Trudno przecenić korzyści płynące z czytania książek: stajemy się mądrzejsi, wyrabiamy sobie własne opinie, jesteśmy atrakcyjniejsi dla otoczenia, zwłaszcza dla płci przeciwnej, ale też dla potencjalnego pracodawcy.”

Toruński Antykwariat Księgarski – ul. Wysoka 16

co zobaczyć w Toruniu

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Kolejne po warszawskim Centrum Nauki Kopernik miejsce, w którym i dorośli i dzieci uczą się poprzez doświadczanie. Empirycznie, kreatywnie, radośnie, czyli tak jak to powinno wyglądać w szkole, ale niestety do Finlandii nam daleko. Dlatego ruszajcie do Młyna Wiedzy, gdzie na V piętrach nowoczesnego budynku, zlokalizowanego na terenie dawnych silosów zbożowych, odkryjcie prawdziwą frajdę z nauki.

Wystawy na każdym piętrze zostały podzielone tematycznie. I tak piętro I związane jest z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Piętro II „Rzeka” prezentuje rzekę jako element kształtujący środowisko i różne ekosystemy – znajdzecie tu małą oczyszczalnię ścieków, spróbujecie zbudowac własną tamę, a najmłodsi na pewno odnajdą się na wielkim statku pirackim z 14 pomysłowymi stanowiskami zabaw. Na III piętrze połączono przestrzeń zabaw przyrodzniczych i podróżniczych (m.in podróż w głąb ula, kretowiska czy wycieczka do domku na drzewie) z wielkim placem konstruktorskim, gdzie zabawie z klockami nadano zupełnie nowy wymiar! Kolejne piętro to fascynująca podróż po nowych technologiach, a piętro V podsumowuje temat nauki przez interdyscyplinarną wystawę IDEE, czyli hołd dla kreatywności ludzkiego umysłu. A na tym nie koniec!

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – ul. Władysława Łokietka 5

TORUŃ DLA CIAŁA

Patio/The Food Garden (dawniej Róże i Zen)

AKTUALIZACJA – 20.05.2020

Sukces! Cudowny klimat tego miejsca wraca! Stery w dawnej restauracji Róże i Zen, a obecnie „Patio/The Food Garden” przejęli sprawdzeni i zakochani w tym miejscu kucharze. Od maja możecie na nowo zachwycać się klimatycznym ogródkiem, zjeść świetną zupę rybną, a wieczorem wpaść na rewelacyjne koktajle. 

AKTUALIZACJA – 27.11.2019

Z wielkim żalem umieszczam wiadomość o zamknięciu Róży i Zen z dniem 31 października. Mogę mieć tylko nadzieję, że wielki potencjał kamienicy i patio przy ul. Podmurnej nie zostanie zmarnowany. A kysz banki, apteki i sieciowe restauracje!

Niepozorny lokal ukryty w kamienicy przy ul. Szerokiej (drugie wejście od ul. Podmurnej) wita od progu retro atmosferą. Bibeloty, stare zdjęcia, kwieciste obrusy dla jednych mogą stanowić idealne tło do małej czarnej. Inni prawdopodobnie uciekną w poszukiwaniu bardziej nowoczesnego wnętrza. I popełnią największy błąd swojego życia! Róże i Zen ukrywa bowiem wewnątrz prawdziwy tajemniczy ogród. A dokładniej zjawiskowe patio, gdzie wśród starych czerwonych murów zacienionych wiekowymi drzewami, zjecie bardzo dobrze i w wyjątkowej atmosferze. Tutaj historia łączy się harmonijnie z przyrodą i sztuką.

Mniej głodnym polecam ciepłe podpłomyki lub drobiową wątróbkę z jabłkiem. Latem spróbujcie ich świetnego chłodnika. Dania główne to m.in bardzo porządne pierogi radziwiłłowskie z soczewicą i tradycyjny sznycel cielęcy. Świetne miejsce na obiad rodzinny w magicznej atmosferze. Wieczorem idealne miejsce na randkę! Bardzo romantycznie, wręcz czarująco, ale nie kiczowato.

Patio/The Food Garden – ul. Szeroka 5

co zobczyć w Toruniu

co zobaczyć w Toruniu

 

Restauracja Monka

Monka to wielkie toruńskie objawienie. Choć jest w mieście piernika kilka miejsc gdzie zjecie ciekawie bez mięsa (m.in Karrotka, Restauracja Ciasna), to ten lokal z pewnością bije na głowę wszystkie toruńskie restauracje. Po pierwsze menu –  sezonowe, promujące lokalne produkty Kujaw i Pomorza (ale nie tylko), kreatywne, ale nie odstraszające. Po drugie mnóstwo opcji przekąsek,  dań głównych i deserów dla wegan i wegetarian. Po trzecie – wnętrze! Kiedy ostatnio jedliście w barokowym spichlerzu  z pierwszej połowy XVIII w. ? Właścicielom udało się w to historyczne tło wtopić nienachalną, nowoczesną, lekką przestrzeń restauracji i otwartej kuchni. Chapeau bas!

Ogromną zaletą jest również profesjonalna obsługa i prawdziwa gratka – imponująca karta polskich win. To sommelierzy Monki przekonali mnie do trunków z polskich winnic. Co do rekomendacji z menu – wracajcie tu regularnie spróbować wszystkiego! Na deser koniecznie mrożony mus z chałwy z konfiturą z czeremchy.

Monka ma też w swojej ofercie apartamenty w budynku spichlerza. Najbardziej stylowe wnętrza w mieście.

Restauracja Monka – ul. Piekary 2

róże_i_zen_toruń_co_zobaczyć_w_toruniu_gdzie_zjeść_w_trouniu

Bread House

Jeśli musicie wybrać jedno miejsce na naprawdę dobrą kawę, pyszne ciastko lub śniadanie, niech to będzie Bread House. Sama bywam tam przy każdym pobycie w Toruniu, choć nie jestem fanką słodyczy. Ale powiedzcie kto się oprze cytrynowemu serniczkowi New York, waniliowemu nerkownikowi z płatkami róż, pistacjowemu torcikowi z lawendą lub niewinnej drożdżóweczce z rabarbarem?

Dla tych, którzy preferują wytrawne opcje są pyszne kanapki na ciepło/zimno (np. z wędzonym tofu lub chorizo) przyrządzane na własnym chlebie. Pieczywo w Bread House przeniesie Was z inną krainę glutenu (jest też opcja bezglutenowa). Kawosze alternatywni również będą zadowoleni, jest cold brew, nitro, espresso tonic. Śmiało stwierdzam, że jest to najlepsza piekarnia i kawiarnia w Polsce.

Bread House Cafe – ul. Fosa Stromiejska 2

co zobaczyć w Toruniu

co_zobaczyć_w_toruniu

TORUŃ NOCĄ

 

Taras Hotelu Nicolaus

Miejsce na apperitivo w prawdziwie wielkim stylu i z pięknym widokiem na miasto. Restauracja i Bar Hotelu Nicolaus serwuje swoje drinki (ale też dania) na spektakularnym tarasie górującym nad Starym Miastem, w bardzo kameralnej i eleganckiej atmosferze. Warto tu zajrzeć na lampkę wina lub Aperola, spojrzeć na tętniące życiem, letnie miasto z góry i odpocząć od murów nagrzanych wakacyjnym skwarem.

Restauracja Hotelu Nicolaus – ul. Ducha Św.  14

co_zobaczyć_w_toruniu_toruń_na_weekend_gdzie_zjeść_w_toruniu

 

Tapas Bodega Chicha

Jeśli uznacie, że tarasowe toasty to zdecydowanie zbyt sztywna rozrywka, ruszajcie na ul. Mostową. W Bodega Chicha czeka luzacka atmosfera południa Europy, dużo dobrego hiszpańskiego wina w świetnej cenie, tapasy, pinxosy i paella, które wzmocnią organizm przed kolejnymi atrakcjami nocnego życia w Toruniu. Idealne miejsce na szybką konsumpcję z lampką wina przy barze.

Tapas Bodega Chicha – ul. Mostowa 19

co zobaczyć w Toruniu

zdj. Bodega Chicha

Coffee & Whisky House

Lubię kończyć wieczór w tym miejscu. Ach starość! Kiedyś był to kebab o czwartej nad ranem, a obecnie szklaneczka japońskiej whisky przed snem. Jeśli drzemie w Was imprezowe zwierzę, możecie dla odmiany zacząć wieczór w Coffee & Whisky House. Profesjonalna, wyedukowana obsługa pomoże wybrać odpowiedni trunek z bardzo obszernej karty (130 butelek), zaserwuje go w najlepszej temperaturze, odpowiednim szkle, ze szklanką wody lub kostkami wulkanicznymi.

Reasumując – znają się na rzeczy i jak mało kto, z pasją i zaangażowaniem potrafią opowiadać o swojej pracy. Do tego opis aromatów poszczególnych rodzajów whisky w karcie to czysta poezja, symfonia synonimów, zbiór kreatywnych opisów, które są bardzo pomocne w wyborze własnego aromatu. Bardzo dobre miejsce na kawę w ciągu dnia, mają też kartę przekąsek.

Uwaga – po godzinie 20:00 niestety dzieciom wstęp wzbroniony.

Coffee & Whisky House – ul. Ducha Św. 3

co zobaczyć w toruniu

co_zobaczyć_w_toruniu

Toruń to idealne miasto na weekend! Mam nadzieję, że skorzystacie z mojego alternatywnego przewodnika „co zobaczyć w Toruniu” i jeszcze bardziej polubicie to miasto.

Jeśli to za mało, piszcie śmiało! Chętnie opowiem Wam więcej o moim piernikowym grodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *