Chorwacja, Vis
comment 1

Vis – najpiękniejsza wyspa Chorwacji

Potrzebujecie ucieczki? Franz Kafka pisał, iż „jedynie uciekając od świata można się nim cieszyć”. Z mojej strony, pełna zgoda. Pamiętajcie, że najlepiej działa ucieczka daleka i długa podróż którą się z nią wiąże. Na przykład na najdalej wysuniętą chorwacką wyspę Vis.

Przygoda, eskapada, odyseja. Podroż przez pół Europy, gwar i upał nieznanego portu w środku sezonu. Ponad dwie godziny leniwego bujania ogromnego promu. Nieprzyzwoicie drogie wino wypijane na słonecznym pokładzie i niecierpliwość dobijania do brzegu wraz z zachodem słońca. Teraz już tylko krótka przejażdżka wśród zielonych winnic i można odetchnąć. W międzyczasie wzdychając tysiąc razy z zachwytu.

wyspa Vis

Wyspa Vis – esencja Chorwacji

Pobyt na wyspie Vis – najdalej wysuniętej wyspie Chorwacji jest jak podróż w czasie. Jedynie 50 km w linii prostej od wybrzeży Splitu i tylko 150 km od Włoch, a jednak tak daleko. Z uwagi na swoje strategiczne położenie, wyspa Vis stanowiła naturalne miejsce fortyfikacji i punktów obserwacyjnych podczas wojny, a także po niej.

Aż do 1989r wyspa pozostawała niedostępna dla całego świata. Turyści pojawili się tutaj dopiero 30 lat temu i choć obecnie turystyka zaczyna stanowić poważną część gospodarki tego skrawka ziemi, można śmiało mówić niemal o braku cywilizacji.

Na wyspie Vis znajdują się tylko dwa większe hotele. Spora część z 3700 mieszkańców nadal funkcjonuje bez elektryczności, ciesząc się urokami prostego, śródziemnomorskim życia. Nie ma mowy o komercji, dreptaniu w tłumie turystów czy oblężonych plażach. Jest za to niemal dziewicza natura, ekologiczne uprawy, wspaniała tradycja winiarska i jeszcze dłuższa historia rybołówstwa. Reasumując – idealne miejsce ucieczki!

wyspa Vis

Jak dotrzeć na wyspę Vis?

Pierwszy etap podróży – Split.

W zależności od upodobań i kondycji można tu dojechać samochodem (przy okazji zwiedzając np. Budapeszt, Słowenię, Bośnię) lub bezpośrednio samolotem. W sezonie do Splitu lata Wizzair, ale polecam również przeczesanie połączeń czarterowych największych touroperatorów. Bardzo prawdopodobne, że właśnie tam ustrzelicie bilety z bagażem w świetnej cenie: Itaka, Rainbowtours, TUI.

Drugi etap podróży – to już przyjemny rejs promem lub troszkę mnie stabilny katamaranem z portu w Splicie prosto na wyspę Vis.

W sezonie kursują na tej trasie trzy promy dziennie, rejs trwa ok 2h i 20 min. Natomiast katamaran przewożący pieszych pasażerów, kursuje jeden raz dziennie i pokonuje tę trasę o godzinę szybciej. Warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej. Stres związany z ganianiem po ogromnym porcie, w kosmicznym upale, kilka min przed odpłynięciem promu nie dla każdego jest miłym wstępem do leniwych wakacji.

Rozkład promów i wodolotów na wyspę Vis wraz z cenami znajdziecie tutaj.

Gdzie spać na wyspie Vis?

W klimatycznych, ustronnych apartamentach lub domach porozrzucanych po całej wyspie.

Znajdziecie tutaj zarówno eleganckie, luksusowe wille z widokiem na morze, apartamenty obrośnięte winoroślą ze skalistymi schodkami do plaży, a także tradycyjne kamienne domy bez elektryczności, dostępne wyłącznie od strony morza.

Jedyne dwa hotele znajdujące się na wyspie zostały zbudowane w latach 70. – Issa w mieście Vis i Bisevo w Komizy i raczej straszą swoją toporną architekturą.

wyspa Vis

Z całego serca rekomenduję Wam pobyt w dwóch największych miastach wyspy – wspomnianych Vis i Komizy. Są to przede wszystkim miasteczka, które nie męczą swoimi rozmiarami i tłumem turystów. Oprócz tego dają cień w pięknej, historycznej zabudowie i pozwalają ukoić zmęczone upałem ciała na przyjemnych, miejskich plażach.

Jeśli jednak potrzebujecie wielkiego resetu, kontaktu z naturą, samotnych kąpieli w morzu o szóstej rano, a do tego piaszczystej plaży pod nosem, najlepszym wyborem będzie miejscowość Milna.

wyspa Vis

Milna – idealne miejsce pobytu

Położona zaledwie 6 km od miasta Vis, Milna oferuje wszystko co niezbędne do wielkiego lenistwa. Zróżnicowana linia brzegowa otwiera dwie możliwości plażowania. Możecie opalać się na odosobnionych skałkach stanowiących naturalne schody do morza lub brodzić w płytkich wodach plaży Zeglav.

Piękna piaszczysta i niezatłoczona plaża sprawia, że to miejsce idealne dla dzieci. Większość apartamentów zlokalizowana jest w willach na wzniesieniu z oszałamiającym widokiem na morze i wysepkę Budikovac. Są tu też klimatyczne kwatery z tarasami zawieszonymi tuż nad taflą wody.

Sielankowego obrazu dopełniają głośne koncerty cykad, mozaika kolorowych motylich skrzydeł migająca w bujnych ogrodach i balsamiczny zapach lasu piniowego. Dodajmy do tego drzewa figowe i migdałowce zaglądające do okien sypialni. Idylla, błogostan, raj na ziemi.

wyspa Vis

wyspa Vis

wyspa Vis

Jednak to raj dla minimalistów, dlatego zapomnijcie o zakupach w supermarketach. Chleb, owoce i warzywa sprzedaje się tutaj codziennie bladym świtem z bagażnika małego dostawczaka. Głośne trąbienie daje znak, że można już biec po świeże rogaliki, nagrzane słońcem morele i lepkie od soku figi.

wyspa Vis

wyspa Vis

wyspa Vis

Podczas spaceru na plażę możecie też podejrzeć co kuchnia zaserwuje na kolację.

W rodzinnej restauracji Dida Luka szef kuchni podaje to, co udało się danego dnia złowić jego dostawcy – czyli własnemu ojcu.

Gwarantuję, że podczas wyśmienitej kolacji serwowanej na tarasie tonącym w oleandrach, odnajdziecie sens istnienia.

wyspa Vis

wyspa Vis

wyspa Vis

Plaże wyspy Vis

Vis posiada jedną wielką niezaprzeczalną zaletę jeśli mówimy o plażach w kontekście chorwackiego wybrzeża. Znajdziecie tutaj zarówno małe, żwirkowe zakątki usytuowane w centrach miasteczek, spektakularne kamieniste plaże schowane w cieniu wielkich skał, jak i beżowe łaty miękkiego piasku, oblewane chłodnym turkusem. Każdy znajdzie tutaj swoją ulubioną plażę lub skałkę, do której serce zawyje w ciemnym styczniu.

wyspa vis

Najciekawszym sposobem na doświadczenie całego dobrodziejstwa plaż na Visie jest wynajęcie motorówki, tzw „taxi boat” i opłynięcie ze sternikiem wszystkich najpiękniejszych punktów. W dowolnym momencie możecie wskoczyć do morza, podpłynąć pod niedostępne od strony lądu plaże i poczuć się jak na bezludnej wyspie, nawet w środku sierpnia.

NAJCIEKAWSZE PLAŻE VISU:

PIASZCZYSTE:

 • Milna
 • Vela Smokova
 • Zaglav (największa piaszczysta plaża na wyspie)
 • Stonćica
 • Brgujac
 • Parja

wyspa Vis

wyspa Vis

 

KAMIENISTE:

 • Zatoka Stiniva (w 2016r. otrzymała tytuł najpiękniejszej plaży Europy, prowadzi do niej dosyć karkołomna droga po zboczu góry)
 • Kamenica w Komižy
 • Perna
 • Rukavac
 • Srebrena

wyspa Vis

wyspa Vis

Jak spędzić czas na wyspie Vis?

Winnice i winiarnie

Vis słynie w całej Dalmacji ze swoich win. Historyczne zapisy greckich skrybów donoszą, że to właśnie tutaj antyczni włodarze zasadzili pierwszą winorośl, dając początek dalmackim tradycjom winiarskim. 

Imponujące zielone krzewy ciągną się kilometrami na różnych wysokościach i w różnych zakamarkach wyspy. Małe tabliczki przy drogach informują o nazwie danej winnicy i zapraszają do zwiedzania i zakupów.

Najbardziej znany szczep to Vugava (Bugava) – te wymagające krzewy białych gron dają złote, mocne, lekko miodowe w smaku wino. Czerwony plavac, znany także w innych regionach Chorwacji, to wino ciężkie, wiejskie, o wyższej zawartości alkoholu. Z uwagi na dosyć niskie ceny skupu wina przez państwo, mieszkańcy wyspy większość trunku produkują dla własnego, domowego użytku. Nieliczni niechętnie odsprzedają swoje zapasy najlepszej Vugavy w bardzo dobrych cenach (np. w starej części Komizy).

W Komizy i Vis znajdziecie mnóstwo mikroskopijnych winiarni, w których warto spędzić parny, wakacyjny wieczór. Właściciele częstują tu lokalnymi specjałami i najlepszymi domowymi winami. Można zaszaleć z zakupami.

Winnice, które warto odwiedzić znajdziecie na tej mapce.

Sporty wodne

Nurkowanie – niezwykle przejrzyste nawet jak na Adriatyk wody wokół wyspy dają doskonałe warunki do eksploracji morza. Możecie tu nurkować w celu zwiedzania wraków statków, poszukiwania starożytnych amfor, podziwiać bogate życie morskie, ale też uprawiać freediving. W Komizy i Vis znajduje się kilka baz nurkowych, w tym polska Nautica Vis w hotelu Issa.

Paddle board/rowery wodne/kajaki – do wyboru, do koloru. Każdy amator zabaw na wodzie znajdzie tu coś dla siebie.

Taxi boat – codziennie wycieczki małymi łodziami pozwalają poznać wyspę jeszcze lepiej od strony morza. Najpopularniejsza trasa prowadzi na wyspę Bisevo, która słynie z Niebieskiej Jaskini (dodatkowa opłata za zwiedzanie – 100 kun), a następnie na najpiękniejsze plaże u wybrzeży wyspy Vis. Wycieczka kończy się postojem na niezamieszkanej wysepce Budikovac. Możecie tam uzupełnić płyny w plażowym barze, urządzić piknik nad brzegiem morza lub zjeść obiad w przyjemnej konobie.

Koszt wycieczki: ok 220 kun od osoby (5-6h)

Picigin – ulubiona gra Chorwatów

Spróbujcie koniecznie uwielbianej wzdłuż wybrzeża Adriatyku gry picigin. Najpopularniejsza w okolicach Splitu, rozgrywana jest także na plażach wyspy Vis. Przypomina nieco siatkówkę, ale gra się w nią w wodzie, o wiele mniejszą piłką i polega na utrzymaniu piłki w grze przez jak najdłuższy czas. Zabronione jest łapanie piłki. To jedna z niewielu gier zespołowych, w której nie ma wygranych i przegranych, liczy się wyłącznie dobra zabawa.

Wycieczki rowerowe

Coś dla tych z żelazną kondycją, jako że trasy rowerowe na wyspie należą raczej do wymagających. O ile interior wyspy wydaje się łatwym i dosyć płaskim terenem, o tyle dojazd do miasta Vis i Komiza wiąże się już z podjazdami pod strome, wysokie wzniesienia. Warto się pomęczyć dla spektakularnych widoków! Wypożyczalnie rowerów są tu bardzo popularne i tanie.

Podziękowania

Wpis wzbogaciły zdjęcia wszystkich uczestników naszej wielkiej eskapady przez Bośnię na rajską wyspę Vis. @igadetka, @dziewczyna_i_motocykl dziękuję szczególnie za możliwość skorzystania z Waszych fotografii. Koniecznie zobaczcie świat w obiektywie dziewczyn na Instagramie.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *