Gościniec Jaczno, Polska
Leave a comment

Weekend na Suwalszczyźnie – Gościniec Jaczno

Jest gdzieś głęboko we mnie marzenie o domu w wiejskiej sielance. I choć lubię być miastowa, mieć na wyciągnięcie metra lub spaceru ulubione kino, teatr, kawiarnię i sklep z winem, regularnie wracam do serialu „Siedlisko” i zazdroszczę Mariannie wędrującej z rozwianym włosem po polach nawłoci. Na szczęście, dla takich beznadziejnych przypadków osobowości wielorakiej powstał Gościniec Jaczno. Zapraszam na weekend na Suwalszczyźnie! 

Wyznaczać sobie odważne cele życiowe pt. zbuduję dom w polu to jedno. Wszechświat musi trochę pomóc, trzeba zakasać rękawy i działać. Cieszę, się zatem ogromnie, że są takie miejsca jak Gościniec Jaczno. Miejsca z dobrą energią, magią i ze spokojem, który jeszcze bardziej motywuje do działania i spełniania marzeń. Wystarczy jeden weekend na Suwalszczyźnie i myśli wskakują na dobry tor.

weekend na Suwalszczyźnie

POŁOŻENIE

Suwalski Park Krajobrazowy. Absolutnie najpiękniejsze miejsce w Polsce. Bardzo zróżnicowane krajobrazowo, pięknie zalesione borami świerkowymi i leszczynowymi. Fantazyjnie pofalowane przez plejstocen i holocen. Upstrzone imponującymi głazowiskami i pokropione czystymi, miejscami niemal dzikimi jeziorami. Najstarszy park krajobrazowy w kraju przecina bystra rzeka Czarna Hańcza i spokojniejsza Szeszupa.

weekend na Suwalszczyźnie

weekend na Suwalszczyźnie

Gościniec znajduje się w samym sercu Parku, nad jeziorem Jaczno do którego posiada własny dostęp. Dookoła nie znajdziecie żadnej większej osady, do samego siedliska prowadzi zalesiona, polna droga. Od największych w tym regionie Suwałk będzie Was dzielić 27km, kawałek dalej macie do Augustowa.

Ale kto by gnał do cywilizacji, kiedy tuż obok znajdziecie sławne wiszące torfowiska, łąki w których można przeleżeć całe życie, wąwozy i lasy jak z Tolkiena?

weekend na Suwalszczyźnie

ARCHITEKTURA

To zdecydowanie najmocniejsza strona Gościńca Jaczno. Cały obiekt tworzy kilka drewniano-kamiennych chat z charakterystycznymi dachami pokrytymi wiórem. Zabrzmi jak banał, ale jest tu po prostu baśniowo.

Zwłaszcza w listopadowy mglisty wieczór, kiedy na delikatnym wietrze kołyszą się żółte miotełki wielkiego modrzewia, pod nogami kręcą się przyjazne kundelki a cisza spływa na człowieka jak nagłe oświecenie.

weekend na Suwalszczyźnie

suwalszczyzna

Gdybym miała określić to miejsce jednym słowem, byłoby to słowo „ciepło”. Przytulność i błogość bije z drewnianego Domku Rybaka, który można wynająć w całości, ale też z pokoi apartamentów usytuowanych w innych budynkach. Miłe ciepło rozlewa się po całym ciele kiedy wieczorem zasiadacie w sali kominkowej. I kiedy co rano zbiegacie na królewskie śniadanie w sali restauracyjnej. Pachnie tu drewnem, dobrą kawą i ciepłą szarlotką. Znacie to skądś? Dla mnie już na zawsze będzie to zapach weekendu na Suwalszczyźnie.

weekend na Suwalszczyźnie

gościniec jaczno

Właściciele mają bardzo dobry, wyważony gust. Świadczy o tym wykończenie każdego pomieszczenia – delikatne kompozycje ze świeżych kwiatów, kolorowe bukiety suszonych ziół wiszące nad głowami, oryginalne meble i wyszukane lampy. Nawet muzyka, która sączy się tutaj w tle to nie przypadkowe brzdękanie z galerii handlowej.

gościniec jaczno

gościniec jaczno

POKOJE

Do dyspozycji gości są pokoje dwuosobowe i rodzinne apartamenty z widokiem na jezioro lub pagórki. Nasz pokój Żuraw Niebieski usytuowany na poddaszu miał wszystko czego można sobie życzyć w takim miejscu – wydzielone miejsca na okrycia i bagaż, biurko do pracy, wygodne łóżka z ciepłą pościelą, dobrze wyposażony minibar i przestronną łazienkę z kafelkami w kolorze słońca.

Hitem było wielkie drewniane, skrzynkowe okno ze szprosami tuż nad naszymi głowami. A z niego widok na pagórki i las. Do tego wielki parapet z poduchami i latarnią. Co tu się musi dziać z człowiekiem w środku lata!

gościniec jaczno

UDOGODNIENIA

W Gościńcu Jaczno jest podobno sauna, typowa dla tych stron bania i siłowania. Piszę podobno, ponieważ ani przez chwilę nie mieliśmy potrzeby odrywania się od wielkiego lenistwa uprawianego przed kominkiem, na spacerach po pięknej (nawet w listopadzie!) okolicy czy w łóżku z książką. Typowy, idylliczny weekend na Suwalszczyźnie.

gościniec jaczno

KUCHNIA

I tak Szanowni Państwo dotarliśmy do clou programu. Staram się być rzeczowa i obiektywna, ale jak to zrobić, kiedy w listopadowy, późny, ciemny wieczór przywitano nas naleśnikami odsmażonymi na maśle, z domowym twarogiem i gorącym sosem malinowym? No jak?

Później było już tylko pyszniej. Na śniadanie gorąca chałka z kruszonką i domowe konfitury. Do tego królewski bufet z lokalnymi serami, własnymi wędlinami, warzywami i owocami. Nie wpadnijcie bron boże na pomysł, żeby stołować się poza Gościńcem. Tutejsza kuchnia łączy w sobie czułość do regionalnych smaczków i ciepło babcinych przepisów. Uwielbiam sposób w jaki serwuje się tutaj obiady. Na stół wjeżdżają pękate wazy z gorącymi zupami, półmiski z mizerią i sałatą, danie główne na osobnym talerzu do podziału. Do tego karafka wina, kompot i woda. I oczywiście deser! Stoły są pięknie nakryte, ozdobione małymi bukietami, odpowiednio oznaczone nazwą pokoju. Wiosną i latem posiłki serwowane są na zacienionej werandzie, z widokiem na jezioro.

weekend na Suwalszczyźnie

Nie sposób nie wspomnieć o obsłudze. Chociaż to słowo wydaje mi się mało adekwatne. Gościnność, dyskretna obecność i niewymuszona uprzejmość ludzi pracujących w Gościńcu Jaczno, jak i samych właścicieli pięknie zamyka klamrą opowieść o tym miejscu. Miejscu pod każdym względem spójnym, autentycznym i przemyślanym.

CO ZOBACZYĆ W OKOLICY?

Weekend na Suwalszczyźnie to przede wszystkim zatopienie się w jej malownicze, romantyczne krajobrazy. Idealne miejsce na bezpośredni i bardzo kameralny kontakt z naturą. Koniecznie zobaczcie m.in:

  • Mosty w Stańczykach
  • Punkt widokowy w Smolnikach (tu m.in powstały zdjęcia do „Pana Tadeusza” i „Doliny Issy” Tadeusza Konwickiego)
  • Jezioro Hańcza z krystalicznie czystą wodą
  • Wieś rosyjskich staroobrzędowców w Wodziłkach i tamtejsza cerkiew
  • pieszą lub rowerową trasę po Puszczy Rominckiej – to zdecydowanie najmniej znany, tajemniczy Park Krajobrazowy w naszym kraju. Położony na pograniczu Polski i Rosji zachwyca „dzikością”, różnorodnością flory i fauny.

Ciekawe pomysły na całodniowe wycieczki i krótsze wypady po okolicy znajdziecie w pięknym wpisie Martyny Soul i na arcyciekawym blogu Białystok subiektywnie

weekend na Suwalszczyźnie

weekend na Suwalszczyźnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *