Booking.com, inspiracje
komentarze 2

Booking.com – jak znaleźć idealne miejsce i nie osiwieć? (część 1)

I mówimy tutaj o siwieniu spowodowanym upływem czasu (wszak są i tacy, którzy podczas poszukiwań przechodzą płynnie z pokwitania w przekwitanie). Jak i tym, spowodowanym stresem. Zgryzota związana z planowaniem wakacji? O nie! Nie w moim świecie. Ma być łatwo, szybko i bardzo przyjemnie.

Czy jesteś jedną z tych osób, która dla rozluźnienia, w przerwie na kawę przegląda hotele na Booking.com? Ja jestem, ale coraz częściej wolę przerzucić się na inne rozrywki. Wam też zalecam raczej spacer (wiadomo, 10 tysięcy kroków dla zdrowia) lub przyjemną kolację w rodzinnym gronie.

Ponieważ, może być tak, że Wasze wakacje od momentu w którym podejmujecie decyzję o destynacji, organizują się same. Musicie jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.

ZASADA NR 1 – WIZUALIZACJA

Absolutnie najważniejsza zasada! Jeśli ją pominiecie, prawdopodobnie piękne wakacje trafi szlag.

Od momentu w którym, zdecydujecie dokąd tym razem, zdecydujcie również jak ma wyglądać wymarzone miejsce pobytu. Wizualizujcie sobie otoczenie, atrakcje, elementy architektury.

booking.com

booking.com

Nie mówię tu o szczegółowym planowaniu koloru poduszek i mięsistych zasłon w sypialni. Ale już widok z balkonu na morze/góry/jezioro/garaż jak najbardziej. Poczujcie pierwszy łyk kawy w hotelowej restauracji podczas śniadania, zanurzcie się w basenie jeśli takowy ma się znaleźć, wybierzcie się w wyobraźni na rowerową przejażdżkę po gajach oliwnych. Poczujcie atmosferę danego miejsca, w zależności od swoich upodobań. Ociekające luksusem wnętrza,  ciepła kuchnia, w której właściciele podają Ci domową zupę, ascetyczne i ciche spa gdzieś na końcu świata.

Twoja wyobraźnia to plac zabaw, na którym masz się dziś wyszaleć aż zabraknie tchu!

PO CO WIZUALIZACJA?

booking.com

Po pierwsze – wprowadzamy myśli na odpowiedni tor. Tak naprawdę już odpoczywasz, a jeszcze nawet nie kupiłeś repelentu na komary. Twoje wakacje już się dzieją. Jest relaks, chill, drink z palemką i głowa pozbawiona problemów.

Po drugie – to po prostu programowanie podświadomości, rodzaj bardzo przyjemnej medytacji. Podam przykład. Planujesz zakup samochodu, czytasz, sprawdzasz, analizujesz. Przez skórę, gdzieś głęboko czujesz, że będzie to określony model, dajmy na to Skody. I co się dzieje? Widzisz ją na KAŻDYM kroku. Jak się okazuje, tym samym modelem jeździ przyjaciółka, sąsiad z szóstego i szwagier z Krakowa. Podczas gdy wcześniej ten samochód jakby w ogóle nie istniał.

Podobnie jest z miejscem, w którym planujesz wypoczywać. Twoja zaprogramowana podświadomość już wie czego szukać. W oko będą Ci zatem wpadać dokładnie te miejsca, które wizualizowałeś. Jeśli wiesz czego chcesz, znajdziesz dokładnie to czego chcesz.

ZASADA NR 2 – FLIRT Z FILTRAMI

Booking.com posiada w tej chwili w swojej ofercie ponad 2.5 miliona obiektów noclegowych.

Paryż oferuje 7 tysięcy opcji noclegowych, Rzym, bagatela niemal 15 tysięcy. Tak chętnie odwiedzana przez Was Apulia –   niemal 28 tysięcy obiektów. Łatwo jest tylko na Wyspach Kokosowych (6 obiektów). W takim gąszczu ofert nawet najlepsza intuicja zgubi się, zaplącze i rzuci z płaczem na podłogę na sam koniec.

Pomocne będą filtry, które w przypadku Booking.com są bardzo dobrze skategoryzowane i dobrane.

NAJBARDZIEJ PRZYDATNE FILTRY BOOKING.COM

 1. Najlepiej i najczęściej oceniane

booking.com

Bardzo liczę się z opiniami użytkowników portalu. Sama również za każdym razem wystawiam obiektom obiektywną opinię. Celuję zawsze w miejsca z oceną powyżej 9,0. Chyba, że takie są już niedostępne, ale w takim przypadku jest inne rozwiązanie. Piszę o nim w części 2. Tylko raz, przypadkowo znalazłam się w hotelu, który na portalu miał ocenę niższą niż 8,0. I faktycznie była to wtopa.

W przypadku tego filtru musicie zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

Ilość opinii – zaledwie dwie, nawet najwyższe oceny danego obiektu niekoniecznie muszą być miarodajne. Proponuję poszukać obiektu z większą liczbą opinii. Ale jak wiadomo, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana…

Data wystawienia oceny – od razu posortujcie je od najnowszego wpisu. Właściciele obiektów również liczą się z opiniami i większość z nich próbuje na bieżąco podnosić standard. Remonty kiedyś się kończą. Śniadania nudne jak flaki z olejem dwa lata temu, w styczniu 2020r. zbierają ochy i achy na temat jajecznicy na 7 sposobów.

 1. Rodzaj obiektu

booking.com

Bardzo pomocny filtr w przypadku poszukiwania miejscówek dla większych grup. I tutaj bardzo ważne jest, żebyście szczegółowo wpisali liczbę dorosłych, dzieci (z wiekiem) i preferowaną liczbę pokoi. Algorytm sam rozmieści Was najlepiej i najkorzystniej jak to możliwe, a Wy możecie jedynie zawęzić pole poszukiwań np. do willi, domu wakacyjnego lub pensjonatu.

Można też ustawić swoje preferencje dla danego miejsca, np. podróżując we Włoszech zawsze wybieram Pensjonaty B&B. To zdecydowanie najlepszy stosunek jakości do ceny. Plus wspaniała włoska gościnność i domowa atmosfera.

 1. Budżet

booking.com

Ten filtr pojawia się dopiero na 3 miejscu ponieważ widełki Booking.com są nieco nietrafione i mogą spowodować, że przeoczycie jakąś perełkę, która kosztuje 30 zł więcej za noc.

Uważam też, że warto być elastycznym w kwestii pieniędzy. Bywa tak, że Wasze wymarzone miejsce kosztuje 500 zł więcej za cały pobyt i osobiście jestem zdania, że te 500 zł może zmienić wszystko. Znika widmo rozwodu, rozpadu rodziny, złamanego życia. Wszyscy są szczęśliwi i zen.

Jeśli rzeczywiście macie bardzo sztywny budżet, a cena to najważniejszy wyznacznik, wybierzcie po prostu sortowanie ceny od najniższej.

 1. Bezkosztowa anulacja

Wiadomo, że w życiu bywa różnie. Może w zaplanowanym czasie nagle dostaniecie awans! A może Tina Turner postanowi wrócić na scenę i zagrać jedyny koncert w Polsce (to moje marzenie!). W takim przypadku bez żadnej spiny, z uśmiechem na ustach klikacie po prostu przycisk ANULUJ.

Uwaga! Bardzo dokładnie sprawdźcie do jakiej daty możliwa jest bezkosztowa anulacja rezerwacji.

ZAWSZE warto poinformować obiekt, że niestety nie będziecie mogli przyjechać.

Po pierwsze – w wielu przypadkach tzw. no show (czyli brak informacji o tym, że nie przyjedziecie) powoduje, że przepada cała kwota rezerwacji. Natomiast w przypadku anulacji (zgłoszenie nieobecności) po bezkosztowym terminie, pobierana jest określona kwota (np. jedynie za pierwszą noc).

Po drugie tam po drugiej stronie też pracują ludzie i bywają bardzo empatyczni. Zdarzyło mi się, że właścicielka pensjonatu w Hiszpanii, po tym jak dokładnie opisałam bardzo przykry powód anulacji naszej rezerwacji, nie pobrała opłaty za pierwszą noc pobytu (choć miała do tego prawo) i zaprosiła nas innym razem.

 1. Udogodnienia

Przede wszystkim tutaj znajduje się jeden, bardzo istotny filtr, czyli „udogodnienia dla osób niepełnosprawnych”

A oprócz tego inne dodatkowe opcje pt. basen, SPA, grill czy stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jest też filtr dla posiadaczy zwierzaków.

Oprócz powyższych filtrów często korzystam z opcji „nocleg ze śniadaniem”, „plaża” lub wybieram klimatyzację z preferencji udogodnień w pokoju.

Booking.com ma do dyspozycji jeszcze kilkanaście innych filtrów, wszystkich możecie użyć w zależności od potrzeby. Jednak jak wiadomo, gwizdka gwiazdce nierówna, ocena lokalizacji to bardzo względna kwestia a taki niuans jak sieć hotelowa to już domena koneserów lub klientów biznesowych.

W drugiej części przewodnika po Booking.com dowiecie się m.in:

 • o wszystkim co „małym druczkiem”
 • dlaczego czasami warto odpuścić sobie poszukiwania na Booking.com
 • jak najlepiej wykorzystać różnego rodzaju promocje, zniżki, dodatkowe usługi czy programy partnerskie

Jednak przede wszystkim opowiem Wam o jednej magicznej sztuczce, która pozwoliła mi znaleźć prawdziwe perełki!

Zapraszam na część 2.

 

2 Comments

 1. Aneta says

  Dziękuję za pierwszą część i nie mogę się doczekać drugiej, bo właśnie jestem na etapie planowania wrześniowego urlopu

 2. Pingback: Jak znaleźć idealny hotel - część 2 -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *